W życiu zdarzają się różne sytuacje, dlatego warto się ubezpieczyć. Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z odszkodowania, które przyznał nam nasz ubezpieczyciel. Jak wtedy powinno wyglądać dochodzenie odszkodowań?

Data dodania: 2012-03-08

Wyświetleń: 2603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

adwokat poznańPrzede wszystkim, zanim zaczniemy dochodzenie odszkodowań na drodze sądowej, dobrze jest  ustalić na jakiej wysokości odszkodowanie możemy liczyć. Sądy odrzucają już na starcie roszczenia, które są w nieuzasadniony sposób wysokie. Jeśli nie chcemy, by nasze dochodzenie odszkodowań zakończyło się w tym miejscu, musimy sprawdzić czy nasze żądania i oczekiwania są realne. Pomóc może nam w tym doświadczony prawnik, który prowadził już sprawy o dochodzenie odszkodowań i wie czego można się spodziewać na Sali sądowej.

Po drugie dochodzenie odszkodowań musi być uzasadnione. Musimy zgromadzić odpowiednie dowody, które uzasadnią nasze oczekiwanie wyższego odszkodowania. W sprawach typu dochodzenie odszkodowań przydają się opinie lekarskie. Można powołać się na definicję zdrowia zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia, która zdrowie ujmuje holistycznie jako dobrostan fizyczny, ale też psychiczny. Mimo, że złamania się zagoiły, w dalszym ciągu można odczuwać cierpienia psychiczne, które wpływają niekorzystnie na jakość naszego życia. W takiej sytuacji dochodzenie odszkodowań jest jak najbardziej uzasadnione.

Czasem dochodzenie odszkodowań jest efektem utraty bliskiej osoby i związanego z tym obniżenia się jakości życia. Z jednej strony może być to związane z naturalną w tej sytuacji żałobą i smutkiem, z drugiej strony mogło dość do pogorszenia warunków życiowych (utrata dochodów albo głównego żywiciela rodziny). Dochodzenie odszkodowań jest w takiej sytuacji jak najbardziej uzasadnione.

W sprawach o dochodzenie odszkodowań dobrze jest też mieć zeznania świadków, które potwierdzą to co napisaliśmy w pismach procesowych. Przecież chcemy udowodnić, że nasze oczekiwania są uzasadnione, a nie że są przejawem złośliwości wobec ubezpieczyciela i sposobem na zabicie nadmiaru wolnego czasu, którego nie mamy na co przeznaczyć.

Warto też sprawdzić czy nasze oczekiwania względem ubezpieczyciela nie uległy przedawnieniu. Można powiedzieć, że na dochodzenie odszkodowań od ubezpieczyciela mamy trzy lata. Po tym czasie nasze żądanie zostanie odrzucone ze względu na przeterminowanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena