Pomimo że istnieje generalna zasada postępowania cywilnego, że egzekucję prowadzi komornik właściwy ze względu na rzeczy lub ogólną właściwość dłużnika, to wierzycielowi pozostawiono prawo do wyboru komornika w osobnej ustawie. Jak wygląda to rozwiązanie w praktyce?

Data dodania: 2015-11-06

Wyświetleń: 2237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komornik sądowy, jak skorzystać z jego usług.

Często po wielu nieskutecznych próbach odzyskania należności od naszego dłużnika uznajemy, że jedynym sposobem na odzyskanie długu, jest skorzystanie z pomocy przeznaczonych od tego organów.

Po skierowaniu sprawy do sądu i otrzymaniu tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności możemy udać się do komornika, aby on zajął się odzyskaniem należności. Prawomocnym nakazom zapłaty sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.

Następnie musimy udać się do komornika, aby przekazać mu zadanie odzyskania naszej należności.

Na ogół taki sposób egzekucji okazuje się bardziej skuteczny, niż przesyłanie kolejnych wezwań do zapłaty na adres korespondencyjny naszego dłużnika.

Wybór odpowiedniego komornika sądowego czasami okazuje się bardzo istotny. Warto pamiętać o tym, że obecnie mamy dowolność w wyborze komornika, do którego się zgłosimy I w praktyce możemy korzystać z usług dowolnego komornika na terenie kraju.

Co do zasady komornik zajmie się ustaleniem majątku dłużnika, ale warto pomóc mu w tym, jeżeli posiadamy odpowiednie informacje. Może to przyśpieszyć egzekucję długu.

Komornik nie może odmówić wszczęcia egzekucji, jeśli zostanie wskazany przez wierzyciela. Wyjątkiem są sprawy o egzekucję nieruchomości, wtedy właściwość ustalamy w oparciu o położenie nieruchomości. Jeżeli jednak komornik podejmie się prowadzenia sprawy, to powiadamia o tym komorników właściwych. Chodzi o to, aby egzekucja nie była prowadzona przez kilku komorników równolegle.

Wyboru komornika dokonujemy przez złożenie wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenia o korzystaniu z prawa wyboru komornika. Wniosek musi być wniesiony na piśmie, gdyż wybór komornika nie może być domniemany. Nie ma konieczności uzasadniania wniosku.

W celu uniknięcia dodatkowych kosztów istnieje możliwość zmiany właściwości miejscowej. Komornik w tym celu przekazuje sprawę innemu komornikowi właściwemu. Może zrobić to tylko za zgodą wierzyciela i komornika, któremu sprawa jest przekazywana. Należy pamiętać o tym, iż może to mieć wpływ na spowolnienie biegu egzekucji.

Myślę że mój artykuł stanie się pomocnym źródłem informacji na temat korzystania z usług Komornika Sądowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena