Aparaty ortodontyczne to narzędzia, dzięki którym można korygować wady zgryzu. Obecnie stosuje się bardzo wiele aparatów zależnie od rodzaju leczonej wady, wieku pacjenta czy higieny jamy ustnej. Najogólniej dzieli się je na stałe i ruchome.

Data dodania: 2016-01-19

Wyświetleń: 910

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych.

Stałe aparaty ortodontyczne stosuje się przy stałym uzębieniu. Mogą one wyleczyć nawet ciężkie wady w obrębie jamy ustnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom stałych aparatów. Zbadamy jakie są zalety i wady każdego z nich.

W pierwszej kolejności omówimy budowę aparatu ortodontycznego. Składa się on z: zamków, ligatury oraz łuku. Ligatury i łuki wymieniane są kilka razy w trakcie leczenia. Zamki wybiera się jednorazowo i są przymocowane na stałe do uzębienia.

Stałe aparaty dzielą się na: 

1. Standardowe - metalowe

2. Antyalergiczne, które nie zawierają niklu

3. Estetyczne:

- kompozytowo - ceramiczne

- ceramiczne,

-ceramiczne z metalowym slotem

-szafirowe

4. Dzielone ze względu na sposób funkcjonowania:

-metalowy z zamkami samoligaturującymi,

- incognito zwany lingwalnym, językowym.

 

Aparaty metalowe czyli standardowe występują w kolorze srebrnym, złotym lub w kolorze zęba dzięki powlekaniu ich specjalną emalią. Ten typ aparatu stosuje się gdy pacjentowi nie zleży na estetyce. Jest tak samo skuteczny jak inne aparaty, ponieważ to od ortodonty zależy skuteczność leczenia. Do aparatu można stosować różne kolory gumek oraz ligatur, którymi przymocowuje się zamki. Taki aparat jest najtańszą opcją. Koszt jednego łuku to około 1500 pln, przy czym należy jeszcze doliczyć opłaty za wizyty kontrolne, co 6-8 tygodni.

Aparaty antyalergiczne są to aparaty wykonane ze stopów tytanu przez co wykazują wysoką biokompatybilność i nie wywołują podrażnień alergicznych. Nie występuje w nich nikiel, na który pacjenci uczulają się najczęściej. Wizyty odbywają się co 6-8 tygodni. Koszt zbliżony jest do standardowego aparatu. Zaletą jest to, że osoby z alergią nie muszą rezygnować z leczenia.

Aparaty estetyczne powstały z myślą o osobach, dla których ważna jest estetyka w trakcie leczenia. Jeżeli marzy się o pięknym i zdrowym uśmiechu ale myśl o metalowych, błyszczących na odległość zamkach nas odstrasza to opcja dla nas. Dla takich osób powstały aparaty estetyczne ceramiczne (mleczne) czy szafirowe (przeźroczyste). Aparaty te są prawie niewidoczne nawet z bliskiej odległości nie zwracają większej uwagi innych. Są tak samo skuteczne jak aparaty metalowe jednak poprawiają nasz komfort psychiczny. W aparatach tych zamki wykonane są z ceramiki bądź kryształu, jednak łuk kompozytowy może być biały tylko w wypadku niewielkich wad zgryzu.

Jeżeli chodzi o sposób funkcjonowania aparaty dzielimy na:

Metalowy z zamkami samoligaturującymi - to takie, w których nie stosuje się ligatur, gdyż łuk utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek zintegrowanych razem z zamkiem. Zamki mogą być standardowe lub estetyczne. Zapewnia on krótszy czas leczenia jednak nie może być stosowany we wszystkich wadach.

Incognito zwany lingwalnym, językowym – zamki umieszczone są po stronie językowej zębów – przyklejane od wewnątrz. Aparat taki jest niewidoczny dzięki czemu spełnia warunek zachowania estetyki podczas leczenia. Może powodować trudności w mówieniu, czasem potrzebna jest nawet pomoc logopedy.

 

Jak widać wybór stałego aparatu ortodontycznego zależy od tego naszych oczekiwań, rodzaju wady zgryzu, stopnia jej zaawansowania, oczekiwanego czasu leczenia i komfortu. Ortodonta pomoże nam wybrać najlepszą opcję. Trzeba pamiętać, że wybór ten wiąże się nie tylko z budżetem jaki możemy przeznaczyć na zdrowy uśmiech ale także z komfortem psychicznym podczas długiego leczenia. Musimy pamiętać, że zdrowy i piękny uśmiech będzie naszą wizytówką na lata, więc warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena