Wiele rodzin w Polsce nie może spać spokojnie ze względu na długi swoich bliskich. Boją się, że komornik rozpocznie egzekucję z ich majątku. Sytuacja jest trudna do zniesienia, jeżeli dłużnik jest osobą blisko spokrewnioną, a więc rodzicem, dzieckiem czy rodzeństwem. Dodatkowo komplikuje się, jeżeli wszyscy mieszkają pod tym samym adresem.

Data dodania: 2012-04-02

Wyświetleń: 2674

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W tym artykule odpowiem na pytanie, czy egzekucja komornicza może być wykonana na majątku rodziny dłużnika.

Zacznijmy jednak od tego, że wierzyciel, a więc osoba, która stara się odzyskać swoje pieniądze, musi najpierw wytoczyć proces cywilny swojemu dłużnikowi. Nawet jeżeli sprawa nie zostanie rozwiązana w postępowaniu polubownym i zapadnie wyrok na niekorzyść dłużnika, komornik nie może jeszcze rozpocząć pracy.

Wierzyciel musi najpierw dowiedzieć się, gdzie mieszka skazany oraz ustalić jego majątek. To bardzo ważne, ponieważ komornik nie jest zobowiązany do ustalenia źródła, z którego będzie ściągany dług.

Po ustaleniu wszystkich potrzebnych rzeczy, a więc miejsca przebywania dłużnika, źródła jego przychodów, ruchomości i nieruchomości, może rozpocząć się egzekucja komornicza. I w tym miejscu należy odpowiedzieć, czy postępowanie może objąć majątek rodziny skazanego.

Jeżeli dłużnik jest osobą niepełnoletnią, komornik ma prawo zająć mienie i pieniądze jego prawnych opiekunów, czyli np. rodziców. W przypadku, gdy jest już osobą dorosłą, gdy odpowiada sam za siebie, jego zobowiązania nie mogą być regulowane za pomocą majątku rodziny. Oznacza to, że ta jest bezpieczna.

Jest tutaj miejsce na jedno „ale”. Jeżeli dłużnik wraz z rodziną mieszkają w tym samym lokalu i na jego teren wkroczy komornik, ma on prawo zająć każdą rzecz będącą na terenie posesji. W momencie gdy konfiskuje przedmiot nie będący własnością dłużnika, np. telewizor czy pralkę, to właściciel ma obowiązek udowodnienia, że należy do niego. Inaczej sprzęt przepadnie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena