Wiele osób mających do wykonania prezentację stoi przed poważnym wyzwaniem. Otóż przemówienie przed zapełnioną salą jest nie lada wyczynem dla kogoś, kto nie zajmuje się tym na co dzień.

Data dodania: 2012-09-12

Wyświetleń: 1681

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy normalny człowiek odczuwa strach, mając przed sobą publiczność i jakieś ważne zagadnienie do przedstawienia. Trema jest o wiele mniejsza, jeżeli prezentacja została właściwie przygotowana. Na właściwie przygotowaną prezentację składa się kilka czynników:

- wiedza, którą mówca chce przekazać
- sposób w jaki mówi
- mowa ciała
- wyświetlane slajdy

Nad każdym elementem należy uczciwie pracować i zdecydowanie nie należy liczyć na to, że szybkie ich opracowanie przyniesie właściwe efekty. W krótkim artykule można jedynie przedstawić pewne ogólne myśli, dotyczące tego, jak zacząć przygotowanie swojej prezentacji czy przemówienia.

Najważniejsza część to zgromadzenie potrzebnej wiedzy. Nie zawsze jest możliwość wybrania takiego tematu, jaki jest interesujący dla osoby przemawiającej, w którym czuje się ona mocna i posiada rozległą wiedzę. Często trzeba mówić o tym, co wybrali przełożeni lub nauczyciele. W takiej sytuacji musi pojawić się stres, strach o to, czy podołamy wymogom. Tylko wytrawni manipulanci potrafią ze spokojem mówić o rzeczach, o których nie mają pojęcia.

W takiej sytuacji istnieje tylko jedna skuteczna rada na to, jak poradzić sobie ze stresem – opanować tematykę prezentacji. Pochłaniać tak dużo materiału o niej, żeby stać się ekspertem w tej dziedzinie. Naturalnie – ciężko stać się nim w ciągu dwóch tygodni, ale osoba, która ma wygłosić przemówienie, musi zrobić wszystko, aby wiedzieć znacznie więcej, niż będzie w stanie przekazać podczas prezentacji. Tylko mając rezerwy wiadomości, jesteśmy w stanie zachować spokój tłumacząc coś innym. Wtedy nie obawiamy się pytań, nie boimy się, że wyczerpiemy temat, zanim skończy się czas przeznaczony na mowę i nie mamy problemu z przekazaniem wiedzy, którą sami dobrze rozumiemy.

Niestety, tutaj nie ma dróg na skróty. Korzystanie z prezentacji zrobionej przez kogoś nie poprawi niczyjej sytuacji, ponieważ z jednej strony zabraknie zapasów wiedzy, a z drugiej, ciężko zainteresować słuchaczy, mówiąc o cudzych przemyśleniach.

Kolejna ważna rzecz, którą zyskuje się uczciwie przygotowując materiał do wypowiedzenia, to rozeznanie co jest ważne i trzeba koniecznie powiedzieć, co warto powiedzieć, a co w razie czego można sobie odpuścić. Mówca musi być gotowy na to, że z niezależnych od niego przyczyn prezentacja może się wydłużyć lub skrócić. Wtedy należy improwizować rezygnując z części materiału lub dodając nowe wiadomości. Nie da się tego zrobić, kiedy ma się przygotowany tekst na kartce. Z pustego i Salomon nie naleje, więc zawsze trzeba poznać temat swojego przemówienia możliwie dokładnie.

Przemawianie do ludzi jest umiejętnością taką samą jak inne. Można się tego nauczyć tak samo, jak jazdy na rowerze czy pisania na komputerze. Wielu znanych ludzi, swoje pierwsze wystąpienia może zaliczyć do nieudanych. Kluczem do sukcesu jest solidne przygotowanie wraz z ciągłymi ćwiczeniami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena