Pisanie pracy magisterskiej oprócz znajomości tematu, wymaga jeszcze umiejętności korzystania z programów do pisania oraz obliczeń. Bardzo ważne jest by poprawnie przygotować tekst, ponieważ w dużej mierze jesteśmy oceniani na podstawie tego jak mówimy, a nie co mówimy. Dotyczy to również słowa pisanego.

Data dodania: 2012-04-16

Wyświetleń: 1919

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawą jest wybór narzędzi, za pomocą których będzie tworzona praca zaliczeniowa. Właściwie jest to wybór między dwoma pakietami biurowymi: między Microsoft Office, a Libre Office. Pierwszego nie trzeba raczej nikomu przedstawiać; składa się z Worda do pisania, Excela do obliczeń oraz Power Pointa do wykonania prezentacji.

Ten drugi jest bardziej znany pod starą nazwą Open Office. Jest mniej popularny, ale ma tę zaletę, że Libre Office jest darmowy, również do zastosowań komercyjnych. W skład tego pakietu wchodzi program Writer, który jest odpowiednikiem Worda; program do robienia obliczeń Calc oraz Impress, który służy do tworzenia prezentacji.

Najnowsze wersje obu pakietów potrafią współpracować ze sobą. Oba mają swoje wady i zalety, swoich zwolenników i przeciwników.

Jeśli chodzi o pisanie pracy w edytorze tekstu, każdy przyszły magister powinien umieć poprawnie formatować akapity. To znaczy, nie tylko podzielić tekst na nie, ale również operować odstępami, wcięciami czy interlinią. Powinien wiedzieć jak kontrolować przepływ tekstu oraz co to jest miękki enter czy twarda spacja.

Układ strony, pisanie w kolumnach, stosowanie nagłówków i stopek, numerowanie stron, manipulowanie marginesami również są niezbędne do poprawnego ułożenia tekstu. Podobnie wstawianie ilustracji i ustalenie relacji między tekstem a obrazem, żeby np. tekst opływał grafikę itd. Do tego należy dodać umiejętność podpisywania ilustracji i tworzenia ich spisu.

Spisy nie ograniczają się tylko do obrazków, bo w pracy magisterskiej powinny znaleźć się również spis treści, spis tabel, przypisy oraz bibliografia, do których wykonania programy Word i Writer mają zaimplementowane narzędzia.

Wstawianie tabel obejmuje nie tylko wstawienie samej tabelki, ale również jej późniejsze modyfikowanie, takie jak dodawanie lub usuwanie wierszy, scalenie (łączenie) i dzielenie komórek, cieniowanie, zmianę obramowania.

Ostatnią przydatną podczas pisania rzeczą jest umiejętność modyfikowania listy numerowanej. O ile nikt nie ma problemów z włączeniem numeracji, o tyle dużo osób zaczyna się gubić kiedy trzeba dodać podpunkty, albo zmienić cyfry dziesiętne na rzymskie, albo na litery alfabetu.

Ilość funkcji do opanowania jest bardzo duża, ale posługiwanie się nimi w znaczący sposób skraca czas samego pisania pracy. W Internecie jest dużo darmowych kursów, które pozwalają poznać wszystkie ważne narzędzia w programach należących do pakietu Libre Office lub MS Office. Sama nauka wymienionych funkcji zazwyczaj nie zajmuje więcej niż kilka godzinnych sesji przy komputerze, a szybko procentuje zaoszczędzonym czasem i pieniędzmi potrzebnymi na poprawne złożenie pracy magisterskiej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena