Już od najmłodszych lat przydają się umiejętności pozwalające przekonać innych do swoich pomysłów. W dzieciństwie perswazja pozwala przekonać kolegów do wyboru najlepszej zabawy, ale wraz z biegiem czasu, dobre przemówienie potrafi nakłonić ludzi do poważniejszych decyzji.

Data dodania: 2012-06-25

Wyświetleń: 1738

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wobec tego jak najszybciej należy opanować umiejętność mówienia w taki sposób, aby inni ludzie chcieli słuchać. Dzięki temu każdy wiec, narada, konferencja czy prezentacja pozwolą zdobyć grono oddanych współpracowników i osiągnąć sukces.

Przemawiając do ludzi najważniejsze jest, aby zacząć pewnie. Nie da się tego zrobić, jeżeli nie wie się, co właściwie chce się przekazać innym, na jaką reakcję się liczy. Dlatego bardzo ważne jest, aby w domu przygotować plan – konspekt mowy. To bardzo ważne, aby odpowiednio wcześniej wybrać i opracować temat wypowiedzi tak, aby przemówienie zawierało tylko ważne rzeczy.

Mowa, jeżeli nie jest wykładem akademickim, a raczej prezentacją czy perswazją, powinna trwać nie więcej jak piętnaście minut. Ludzie nie potrafią długo utrzymywać skupienia, w zasadzie już po ośmiu minutach tracą koncentrację i znudzeni zaczynają rozglądać się po sali i patrzeć na zegarki. Nie da się przekonać ludzi do zrobienia czegoś, jeżeli wypowiedź nie wywołuje w nich emocji.

No właśnie – emocje. One odpowiadają za nasze zainteresowanie, przekonania a wreszcie działanie. Jeżeli prezentacja ma być skuteczna, powinna wywoływać reakcje u słuchaczy: zdziwienie, zaskoczenie, może też trochę ich nastraszyć. Rzeczy, które nie interesują odbiorców, nie są w stanie wywołać w nich jakichkolwiek emocji. Z tego powodu należy mówić o rzeczach, które są dla nich ważne. Albo pokazać, że temat przemówienia odnosi się w wyraźny sposób do rzeczy ważnych.

Inną kwestią jest język wypowiedzi. Słowa muszą być tak dobrane, aby były zrozumiane przez słuchaczy. Nie wolno posługiwać się żargonem czy obco brzmiącymi słowami, gdy mówi się do ludzi nie związanych z daną tematyką. Ktoś, kto chce przekonać zgromadzonych na sali ludzi do wyłożenia pieniędzy na lokatę, powinien unikać fachowych terminów, tak aby wszyscy byli w stanie pojąć jego argumenty. Ludzie za prawdziwe uważają te słowa, które są w stanie zrozumieć.

Wypowiadane słowa powinny mieć dynamikę – wpływać na wyobraźnię słuchaczy w taki sposób, aby widzieli rzeczy, o których jest mowa. Dobre przemówienie to takie, w którym zdania wskazują wykonawcę czynności. Zdanie „Ania kupiła samochód” brzmi lepiej niż „Samochód został kupiony przez Anię”.

Wypowiedź warto ubarwiać różnymi metaforami, porównaniami czy innymi sztuczkami, które sprawią, że mowa będzie barwna i kwiecista. Przemówienie powinno w pierwszej kolejności wywoływać emocje, a nie odstraszać słuchaczy potokiem suchych faktów. Dlatego należy włożyć dużo energii, aby było ono plastyczne, działało na wyobraźnię wszystkich zgromadzonych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena