Szalona pogoń za pieniądzem i dobrobytem zdominowała nasze życie. Przypominamy sobie o zdrowiu wówczas, gdy coś jest nie tak. Najczęściej zwracamy uwagę na zdrowie, gdy ból nie jest jednorazowy a zaczyna towarzyszyć nam codziennie.

Data dodania: 2010-01-05

Wyświetleń: 2432

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy dyskomfort wzrasta a negatywne odczucia zaczynają być codziennością zaczynamy dostrzegać że coś jest z nami nie tak. Wszystko ma jednak swój początek a jest nim brak aktywności. Po pracowitym dniu wolimy usiąść przed telewizorem zamiast wybrać się na spacer czy przejażdżkę rowerem, ponieważ jesteśmy zmęczeni. Czy aby na pewno jest to zmęczenie czy raczej znudzenie lub znużenie życiem? Brakuje nam chęci i silnej woli do tego, aby przez chwilę pomyśleć o naszym zdrowiu, lecz tutaj zaskoczenie – czy powinniśmy o nim myśleć. Przecież zdrowie jest dla nas najważniejsze, lecz doceniamy je wówczas jak zaczynamy chorować. Wydawać pieniądze na leki, lekarzy i tracić czas. Właśnie?! Czas, który zmarnowaliśmy na oglądanie telewizji teraz musimy z nawiązką spożytkować nie na pracę i pomnażanie majątku, lecz na stanie w kolejce do lekarza. Powinniśmy myśleć o zdrowiu? Raczej nie. To powinno być dla nas normalne, że o zdrowie należy dbać i nie trzeba do tego wysiłku intelektualnego, aby zrozumieć, że tak powinno być. Czy dbanie o siebie zajmuje tak dużo czasu, że nie możemy poświęcić zdrowi paru minut dziennie?

Wykreowany ostatnimi laty model pogoni za pieniądzem oraz nadmierna aktywność zawodowa człowieka jest ważnym tematem w dzisiejszym świecie i większość z nas jest pod jego bezpośrednim lub pośrednim wpływem. Ponad połowa z nas ludzi poświęca więcej niż 10 godz. dziennie na czynności związane z pracą zawodową, ale są i tacy, którzy pracują jeszcze więcej. Czy mają oni czas na to, aby rzeczywiście odpocząć? Można również zapytać z przekorą czy tacy ludzie mają czas na to, aby być zdrowym? Odpoczynek jest potrzebny dla naszego organizmu, aby mógł się zregenerować. Regeneracja organizmu pozwala nam na to, aby być zdrowym, ponieważ każda maszyna prędzej czy później ulegnie zużyciu. Mówimy wówczas, że jest to zmęczenie materiału, lecz czy materiał, jakim jest nasz organizm jest super doskonały, dlatego nie ma mowy, aby się zużył? Oczywiście, że tak nie jest i wraz z przybywaniem lat coraz trudniej jest zregenerować wydatek sił i energii zużyty do wykonania pracy.

Całe szczęście, że w pewnych grupach społecznych i zawodowych coraz bardziej popularne staje się aktywne uprawianie różnego rodzaju sportu. Napisałem, że całe szczęście, ponieważ jak sięgam pamięcią wstecz to nikt nie musiał mnie namawiać do tego abym na boisku razem z kumplami grał w piłkę. Wystarczyło, aby ktoś z nich rzucił hasło „idziemy grać w gałę” abyśmy całą „paczką” znaleźli się na boisku. Dzisiaj jednak młodzież woli siedzieć przed komputerem grając a jakże, ale w gry komputerowe. Zapominają oni kompletnie o aktywności ruchowej a rodzice na dodatek w niedzielę pójdą z nim do Fast Foodów, bo na gotowanie nie mają czasu. Fast Fo…. serwuje nam jedzenie, lecz czy oferuje nam również zdrowie oraz wszystko to co jest potrzebne dla naszego organizmy?

Aktywny tryb życia, zdrowe odżywianie, uprawianie sportu i spokój psychiczny to recepta na zdrowy i silny organizm. Bardzo ważne jest abyśmy w ciągu zapracowanego dnia znaleźli czas na odpoczynek i relaks, ponieważ w ciągu dnia jesteśmy pod stała presją psychiczną intensywnie eksploatując nasz umysł, który tak jak reszta ciała potrzebuje regeneracji i odpoczynku. Dlatego powinniśmy w ciągu dnia zarezerwować sobie parę minut na relaks dla siebie i swojej psychiki. Obecnie bardzo modne i chętnie propagowane są medytacje, które mają za zadanie odprężyć umysł i ciało. Medytacje są jak najbardziej wskazane dla naszego zdrowia, ponieważ odprężają nie tylko nasz umysł, ale również znoszą naprężenia powstałe w mięśniach. Tak – to wszystko jest wspaniałe, lecz medytacja zdrowia nigdy nie zastąpi nam aktywności fizycznej, dzięki której utrzymywać możemy ciało w odpowiedniej kondycji.

Adam Gruszka

Licencja: Creative Commons
8 Ocena