Z punktu widzenia zasad feng shui, im prostszą drogę mamy przed sobą tym częściej przyciskamy nogę gazu. Oczywiście jest to psychologia przestrzeni otwartej a co na to feng shui?

Data dodania: 2010-01-03

Wyświetleń: 2805

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Filozofia feng shui określa drogi, autostrady jako emanacja energii „sha” która pędzi szybko po linii prostej. Jest ona niekorzystna i wpływa na zachowanie kierowców, którzy poruszają się po niej samochodami. Wymusza tak jakby poruszanie się w tempie przemieszczania się energii, dlatego tak częste są na autostradach wypadki spowodowane szybką jazdą. Drogi można porównać do rzek i wody, która w niej płynie. Gdy rzeka płynie zakolami leniwie i swobodnie można mówić o korzystnym oddziaływaniu wody na okolicę a tym samym na mieszkańców, którzy mieszkają w jej bliskości.

wodaWoda jest związana z północnym kierunkiem geograficznym i dzięki temu żywiołowi możemy wpływać na naszą karierę zawodową i powodzenie. W feng shui energia „sha” (czyli przeciwna do korzystnej „chi”) jest niebezpieczna dlatego należy unikać jej w domach lub okolicy. Taką emanacją energii „sha” są narożniki domów, które gdy są skierowane na budynek sąsiedni wpływają niekorzystnie na ich mieszkańców. Tak samo nasze proste ulice są również domeną tej negatywnej energii, ponieważ ciągną się one w linii prostej łącząc się skrzyżowaniami ulic. Skrzyżowania ulic są korzystne do zabudowy, w której znajdują się banki, sklepy i inne punkty usługowe.

Kupując mieszkanie w bloku należy zwrócić uwagę na:

Położenie budynku względem ulicy.

Ruchliwość: prędkość, z jaką poruszają się po niej samochody.

Skrzyżowania lub ronda znajdujące się w okolicy.

Musimy pamiętać, że jeśli dom stoi wzdłuż ruchliwej ulicy, energia „chi” nie może się zgromadzić w jej okolicy, dlatego nie jest to korzystne dla mieszkańców bloku. Obecnie buduje się tak bloki mieszkalne tak, aby wejście nie znajdowało się od strony ulicy, ale od podwórka lub placu zabaw. Blok wówczas stoi tak jakby tyłem do ulicy, co jest korzystniejszym rozwiązaniem niż wejście od strony ruchliwej arterii komunikacyjnej. Dobrym rozwiązaniem jest również pas zieleni z rosnącymi drzewami, który oddziela ulicę od domu. Dzięki temu ruch energii zmniejsza się i gromadzi w pasach zieleni.

Mieszkając przy skrzyżowaniu w kształcie litery T lub Y, możemy zniwelować skutki oddziaływania negatywnej energii „sha” stawiając wysoki płot lub posadzić krzewy, z których powstanie żywopłot. Oczywiście, aby uzyskać taką zielona barierę ochronną można posadzić Tuje lub rośliny zielone zimą które przez cały rok będą stanowiły ochronę przed negatywną energią „sha" będzie całoroczna. Oczywiście mowa jest tutaj o budynkach mieszkalnych, ponieważ z punktu widzenia feng shui biznesu lokalizacja biura przy ulicy jest jak najbardziej wskazana. Przecież każdy sklep potrzebuje odpowiedniego przepływu energii i klientów, lecz i tutaj jedna wskazówka. Woda tak jak każda rzeka płynie nieustannie, dlatego jeżeli przepływ energii jest zbyt szybki nikt nie zatrzyma się przed witryną sklepu i wejściem do niego. Zbyt aktywny ruch przechodniów możemy powstrzymać zachęcając go do jego wnętrza. Przed sklepem należy ustawić coś, co zwróci uwagę potencjalnego klienta, lecz ustawianie tak zwanego „potykacza” (reklama ustawiona na chodniku) jest nieodpowiednim rozwiązaniem, ponieważ ruch jest zbyt intensywny, dlatego obecnie używa się reklamy wizualnej, aby zwrócić uwagę na wejście do sklepu.

Adam Gruszka

Licencja: Creative Commons
0 Ocena