Trudnym do zrozumienia jest fakt, jak wielu ludzi o pozornej wiedzy, chce nas uczyć tego jak powinniśmy żyć. Żyję i zadaję pytania, nie dlatego, że nie wiem, ale zadaje pytania, dlatego, żeby wiedzieć z kim rozmawiam.

Data dodania: 2020-04-07

Wyświetleń: 569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapewne zauważyliście, że wszelkiego rodzaju wiedza w postaci poradników o rozwoju płynąca do nas z Zachodu, została zgromadzona przez ludzi o wieloletnim doświadczeniu, czyli praktyce zawodowej. Ci ludzie piszą, bo wiedzą, doświadczyli, pracowali z wieloma pacjentami. Dwadzieścia, czy czterdzieści lat doświadczenia zawodowego, daje podstawę do przekazywania wiedzy.

W Polsce wystarczy pisać i już jest się doradcą życiowym. Wiedza zawsze przychodzi z czasem. Nikt nie urodził się z głową wypełnioną wiedzą. I jak ukazuje rzeczywistość, mędrcem stają się ludzie w starszym wieku.

Mądrość przychodzi z wiekiem na podstawie wiedzy. Inteligencja zaś jest umiejętnością ustawienia się, zaś nie ma wiele wspólnego z wiedzą.

To tak, jakby ktoś, kto nigdy nie wpisał dosowej komendy, nauczał o komputerach. Życie daje nam doświadczenie, a przykłady je potwierdzają. Natomiast, co o funkcjonowaniu umysłu może wiedzieć osoba z doświadczeniem mechanika samochodowego?

Do wiedzy dochodzi się przez długie lata. Są oczywiście ludzie bardziej i mniej pojętni, ale samo opłacalne przedsięwzięcie nie oznacza odpowiedniej wiedzy. Prezencja i umiejętność publicznych wystąpień, nie dają nikomu kwalifikacji do nauczania o życiu. Dawałem już przykład Nienackiego i Szklarskiego, którzy raczej kamery unikali, a na polu pisarskim odnosili ogromne sukcesy.

Potraficie wyobrazić sobie mechanika samochodowego, który przeczytał książkę o leczeniu i staje się lekarzem? A słuchacie kogoś, kto wczoraj skończył szkołę, a dziś naucza o życiu.

W USA grupa ekspertów prowadziła badania przez trzydzieści lat, w wyniku badań i obserwacji stworzono ich opis — trafność na 80%. A w Polsce, ktoś usłyszał, że na książce można zarobić pieniądze i używając mediów do promowania, promuje swoje przekona, choć rok temu nic o tym temacie nie wiedział, dziś naucza ludzi o odnoszeniu sukcesu, ze 100% gwarancją…, której i tak nigdy nie ma.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena