Współczesny świat jest pełen wyzwań. Szybkie tempo życia, mnóstwo codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, przeładowanie informacyjne... To wszystko może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i pewność siebie w różnych sferach życia, również w tej związanej z budowaniem i utrzymywaniem satysfakcjonujących relacji interpersonalnych. Potrzebujesz wsparcia w przełamaniu blokad utrudniających Ci wchodzenie w nowe relacje?

Data dodania: 2022-03-02

Wyświetleń: 382

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coach relacji - Twoja odpowiedź na problemy w związku

A może trwasz w niesatysfakcjonującym związku, nad którym chcesz popracować? Coaching relacji to odpowiedź na Twoje potrzeby! Sprawdź, co dokładnie może zaoferować Ci coach związków.

Profesjonalny coaching relacji - co to jest? 

Coaching relacji to trening prowadzony przez coacha / trenera z coachee, osobą potrzebującą wsparcia w sferze relacji interpersonalnych. Celem coachingu relacji jest rozwój coachee w zakresie budowania i utrzymywania związków międzyludzkich (w życiu osobistym i/ lub w życiu zawodowym) m.in. poprzez usuwanie rozmaitych blokad (np. nieśmiałości) i odkrywanie mocnych stron coachee. Proces coachingu ma zawsze charakter spersonalizowany. Program treningowy jest projektowany indywidualnie dla danej osoby, dopasowywany do jej temperamentu oraz konkretnych problemów i potrzeb. 

Certyfikowany coach związków

Coach relacji to doświadczonym trener, który posiada odpowiednie kwalifikacje, pozwalające mu na realizowanie efektywnego wsparcia w ramach coachingu. Wybierając coacha związków, z którym będziesz pracować nad przełamywaniem własnych blokad i nabywaniem lub optymalizowaniem istotnych w kontekście relacji interpersonalnych kompetencji, postaw na coacha certyfikowanego. Akredytacje są gwarancją, że pracujesz z osobą odpowiednio przeszkoloną, dysponującą niezbędną wiedzą teoretyczną, szerokim wachlarzem metod i narzędzi oraz posiadającą bezcenne doświadczenie.  

Coaching dla relacji różnego rodzaju

Coaching relacji może dotyczyć różnych rodzajów relacji interpersonalnych. Najczęściej praktykowanym coachingiem jest trening relacji partnerskich (coaching relacji partnerskich / coaching związków), ale współpraca z coachem może również odnosić się do relacji zawodowych (ze współpracownikami, podwładnymi, przełożonymi lub kontrahentami) jak i relacji rodzinnych (wyłącznie pomiędzy dorosłymi członkami rodziny!). 

Kto może skorzystać z coachingu związków?

Coaching związków to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby dorosłe w stanie funkcjonalnym, czyli bez zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, stanów depresyjnych i depresji. Po coaching relacji sięgają osoby, które potrzebują wsparcia w budowaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących relacji interpersonalnych i/lub związków partnerskich / małżeńskich. Są to przede wszystkim osoby pozostające w długoletnich niezadowalających związkach, osoby rozpoczynające nowy etap życia po zakończeniu długotrwałego związku oraz osoby, które borykają się z różnego rodzaju blokadami ograniczającymi ich w zakresie wchodzenia w relacje interpersonalne i szczęśliwego funkcjonowania w związkach. 

Coaching relacji partnerskich 

Coaching dla relacji partnerskich to szczególny rodzaj treningu przeznaczony dla osób pozostających w związkach partnerskich lub w związkach małżeńskich. Ogólnym celem coachingu związków jest najczęściej poprawa jakości relacji z partnerem / partnerką. Cele szczegółowe coachingu relacji partnerskich powinny być ustalane indywidualnie, w zależności od konkretnej sytuacji, stażu związku i problemów w nim występujących oraz potrzeb i oczekiwań coachee. 

Coaching relacji partnerskich realizowany jest z wykorzystaniem indywidualnie dobranych metod i narzędzi, które umożliwiają skuteczną pracę nad najważniejszymi obszarami związku oraz kompetencjami kluczowymi w kontekście budowania dojrzałych i udanych relacji partnerskich.

W ramach procesu coachingowego pod trenerską lupę bierze się przede wszystkim:

  • otwartość w komunikacji - klarowne komunikowanie swoich potrzeb i aktywne słuchanie
  • nieocenianie partnera / partnerki - zrozumienie i mówienie z perspektywy "ja"
  • szczerość i autentyczność - eliminowanie kłamstw z relacji
  • empatyczność, wyrażanie zainteresowania i troski o partnera / partnerkę
  • współodpowiedzialność za związek.

Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od siebie! Podstawą coachingu relacji dla coachee powinna być... relacja z samym sobą. Poprawa poczucia własnej wartości, trening asertywności ułatwiający skuteczną komunikację i stawianie jasnych granic to pierwsze kroki do zmiany na lepsze! Zastanów się, co Ty możesz zrobić (lub przestać robić) dla swojego związku oraz nad czym chcesz popracować z coachem w pierwszej kolejności i działaj!

Podsumowanie

Nawiązywanie relacji i tworzenie więzi jest dla Ciebie trudne? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Umiejętności niezbędnych do tworzenia satysfakcjonujących związków można się nauczyć! Coach relacji to profesjonalny trener, który dysponuje odpowiednią wiedzą, metodami i narzędziami, dzięki którym zaprojektuje coaching relacji partnerskich specjalnie dla Ciebie - dopasowany do Twoich potrzeb i problemów. 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Ani Osieckiej, certyfikowanemu coachowi i specjalistce coachingu relacji, która od lat skutecznie wspiera kobiety i mężczyzn w budowaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących związków: https://calaprawdaorelacjach.pl/

Licencja: Creative Commons
0 Ocena