Najkrótsza definicja coachingu i z tego powodu najprostsza i najbardziej trafna, z którą się spotkałam brzmi: coaching to proces, dzięki któremu osiągamy zamierzony cel. Natomiast kluczem do zrozumienia istoty coachingu jest zrozumienie, czym jest i jak działa proces.

Data dodania: 2011-01-28

Wyświetleń: 1941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Otóż coaching nie jest tylko jednorazowym spotkaniem Klienta z coachem czy też serią systematycznych spotkań. To coś więcej. Spotkanie z coachem inicjuje proces, który toczy się pomiędzy sesjami. To co się dzieje między spotkaniami Klienta z coachem ma dużo większe znaczenie dla osiągnięcia celu, niż sama rozmowa coachingowa. Zainicjowany w trakcie spotkania proces powoduje, że Klient zaczyna modyfikować swoje działania i podejmować swoje decyzje w sposób bardziej efektywny, przez co staje się coraz bardziej skuteczny i w rezultacie, respektując swoje wartości, osiąga zamierzone cele. 

Coaching jest metodą pracy z ludźmi, w efekcie której odkrywają oni swój potencjał oraz potrafią go w pełni wykorzystać i osiągnąć sukces w życiu zawodowym i poczucie spełnienia w życiu osobistym.

Coaching jest oparty na partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu. Pomaga ludziom w stawaniu się tym, kim chcą i byciu najlepszym jak to możliwe.

W rezultacie coachingu Klient staje się bardziej świadomy swoich wartości i zasobów, czyli:

 - Wie, co jest dla niego w życiu ważne i tym się kieruje;

- Świadomie wykorzystuje swój potencjał we właściwy dla siebie sposób;

- Patrzy na sytuację z różnych perspektyw;

- Podejmuje swoje decyzje szybciej i z dystansem odpowiednim do sytuacji;

- Osiąga cele, które chce osiągać;

- Wyciąga wnioski i wybiera rozwiązania spośród najlepszych w danej sytuacji; 

- Jest świadomy tego, co oznacza dla niego ,,bycie spełnionym" i życie w zgodzie z samym sobą;

- Utrzymuje równowagę między życiem zawodowym a osobistym; 

- Utrzymuje satysfakcjonujące relacje interpersonalne z innymi;

- Jest kreatywny i twórczy;

- Prowadzi bardziej zrównoważone życie;Ma większą pewność siebie i swoich umiejętności.

 

W praktyce coaching polega na tym, że:

- coach zada Ci wiele pytań, dzięki którym odkryjesz, co jest dla Ciebie ważne, co przeszkadza Ci w osiągnięciu sukcesu albo, co daje Ci poczucie spełnienia w życiu i być może stwierdzisz, że jest to coś całkiem innego, niż sądziłeś do tej pory,

- przy wsparciu coacha podejmiesz działania, które doprowadzą Cię do osiągnięcia celów zgodnych z Twoimi wartościami, a jednocześnie będziesz czuł, że ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje życie i za decyzje, które podejmujesz,

- w osobie coacha zyskasz wsparcie, dzięki któremu poczujesz się zmotywowany do podejmowania wyzwań, których realizacji nie podjąłbyś się samodzielnie.

 

Podsumowując, coach nie powie Ci, co powinieneś, albo musisz zrobić. Po prostu pomoże Ci odkryć, co tak naprawdę chcesz osiągnąć w życiu zawodowym i co daje Ci poczucie spełnienia w życiu prywatnym, a następnie udzieli Ci wsparcia potrzebnego do osiągnięcia tego. Korzystając z pomocy coacha, który w procesie coachingowym stosuje narzędzia o sprawdzonej skuteczności, zwiększasz swoje możliwości i szanse na osiągnięcie nadzwyczajnych rezultatów! 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena