Masz dość stagnacji, lenistwa, braku entuzjazmu i chcesz obrać w życiu konkretny kierunek i wytrwale podążać ku lepszej przyszłości? Ciągle żyjesz życiem innych, zwlekasz, boisz się działania i zastanawiasz się czemu tkwisz w miejscu zamiast w pełni prosperować. Wiedz, że nic samo się nie zmieni? Musisz określić cel i zacząć lot w jego kierunku.

Data dodania: 2014-04-30

Wyświetleń: 1799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PROCES OSIAGANIA CELÓW

  1. Stwórz odpowiednie warunki do realizacji celu.
  1. Cel musi być sformułowany w sposób pozytywny. Oznacza, to, że masz skupić się na tym czego chcesz, a nie czego chcesz uniknąć. Twoja podświadomość nie zauważa słowa ,, NIE” i nawet jeśli tego nie chcesz, to ona i tak musi sobie najpierw to wyobrazić, a to co sobie często wyobrażasz i łączysz z tym intensywne emocje błędnie odbiera jako coś dla Ciebie ważnego, coś czego chcesz skoro obdarzasz to taką uwagą i pomaga Ci zrealizować rzeczywistość jakiej nie chcesz.
  2. Cel musi być Twój – to ma być coś czego Ty chcesz dla siebie, a nie czego oczekuje dla Ciebie partner, rodzic, szef etc…
  3. Cel musi być dokładnie określony. Im więcej detali, tym lepiej. Przykłady: nie ,, dostać jakąś pracę” tylko zamiast tego ,, znaleźć fajną, rozwojową i dobrze płatną pracę, w której będę się w pełni realizował”.
  4. Skutki celów muszą być przez Ciebie oczekiwane.  Upewnij się, że Ty naprawdę chcesz tego o czym marzysz. Niestety wiele osób poświęca się np. karierze zawodowej w określonej branży i to jest ich zabawką, by potem za 15 lat stwierdzić, że przegapili coś innego, zaniedbali coś ważnego, że pragnęli zawsze czegoś innego, ale sobie z tego nie zdawali sprawy, odkładali marzenia na później. Znam człowieka, który poświęcił się karierze w bankowości, bo to było takie dochodowe, dawało jakiś prestiż w środowisku, ale kompletnie nie lubił tej roboty, nie angażował się sercem, a wieku 40 lat zdał sobie sprawę, że zawsze chciał prowadzić własny ośrodek agroturystyki.

Zastosuj już teraz te 4 punkty do swojego głównego celu. Zadaj sobie pytanie: Jaki jest mój cel? Skąd będę wiedział, że go osiągnąłem? Zatrzymaj się na chwilę i poczuj tę radość, podniecenie z tego jak to będzie wspaniale go osiągnąć. Zastanów się jak osiągnięcie celu wpłynie na realizację Twej misji i wartości jakie wyznajesz? Zaobserwuj, jak te wewnętrzne sygnały dają Tobie pasję w życiu. Jeśli jej nie czujesz to przyjrzyj się jeszcze raz dokładniej swym celom i jeśli stwierdzisz, że to nie do końca jest tak dla Ciebie ekscytujące, ważne to dokonaj ich ponownego wyznaczenia, zmodyfikowania.

PYTANIA O EKOLOGIĘ CELU

Czy są jakieś negatywne skutki osiągnięcia celu? Jeśli są, to zastanów się, jak możesz zamienić je na pozytywne.

Jakie są pozytywne skutki Twego celu? Jak osiągnięcie go wpłynie pozytywnie na Ciebie, otoczenie, rodzinę, partnera, otoczenie?

 Poczuj jak to może zmienić Twoje życie, Twoją przyszłość. Skoncentruj się całkowicie na swym celu i wyobraź sobie wszystkie korzyści jakie Ci daje jego realizacja. Poczuj jak Twe całe wnętrze zgadza się z tym celem, współgra, harmonizuje i łączy się z nim.

  1. Stwórz fascynującą wizję przyszłości. Wyobraź sobie dokładnie, wyraźnie z całym bogactwem detali, co będziesz robić jutro. Wyobraź sobie,  że oglądasz właśnie w kinie film ze swojego życia. Wizualizuj sobie jasno i klarownie osiągnięcie tego celu. Poczuj się tak, jakby ta wymarzona przyszłość byłą tuż, tuż, lada moment, taka jasna czysta i kolorowa. Poczuj całkowicie tę przyjemność. Co słyszysz, widzisz, czujesz, co robisz? Następnie wyobraź sobie nie tylko osiągniecie celu, ale i cały proces osiągania. Zauważ efekty, rezultaty. Zaobserwuj Twój stan umysłu w momencie gdy osiągasz cel, zobacz otaczających Cię ludzi, jak się zachowują, jak reagują. Zauważ teraz jakich zdolności i kompetencji musiałeś użyć. Dodaj różne efekty specjalne, użyj kolorów oraz światła by zilustrować swe emocje. Zobacz z jaskrawością to czego pragniesz. Możesz stworzyć jasny obraz swych odczuć cielesnych jak i wewnętrznych. Zobacz oczami wyobraźni wspaniały obraz osiągniętego celu. Zauważ, proszę ścieżkę, która prowadzi Cię od dzisiaj do przyszłości, do momentu, w którym osiągasz swój cel. Wyobraź sobie jasno swą przyszłość i tę ścieżkę prowadzącą do niego.
  2. Pomóż podświadomemu umysłowi w budowaniu drogi do osiągnięcia celu. Najlepiej wyobraź sobie, jak fantastycznie świętujesz sam lub z rodziną, przyjaciółmi osiągnięcie swego celu. Zatrzymaj ten wspaniały obraz i wyjdź w jeszcze dalszą przyszłość, by dostrzec, jak w dłuższej perspektywie Twój osiągnięty cel zmienił Twoje życie. Następnie cofnij się teraz i ujrzyj samego siebie TU i TERAZ, w obecnym momencie. Wyobraź sobie teraz tę ścieżkę, która łączy te 3 miejsca: Ciebie teraz, Ciebie, który osiągnął cel oraz Ciebie, który już jest o wiele dalej w przyszłości. Dobrze przyjrzyj się tej ścieżce. Podświadomość pokaże Ci, co musiałeś robić, myśleć i co mówiłeś, by osiągnąć te cele. Może okazać się, że ktoś Ci pomógł, może czegoś musiałeś doświadczyć, nauczyć się, dokonałeś jakiejś istotnej zmiany zachowania, nawyku, może zmieniłeś pewne od lat ograniczające Cię przekonania, pokonałeś lęk przed porażką, musiałeś stać się bardziej asertywny, odważny czy zdeterminowany. W tym momencie oczami wyobraźni możesz widzieć wiele sposobów i rzeczy, które zrobiłeś, aby osiągnąć swe ważne cele. Kiedy zauważysz te wszystkie rzeczy , pomyśl o nich jako o części Twego życia. Wróć do teraźniejszości i ponownie wyobraź sobie jaki ten cel jest fascynujący, ambitny, pasjonującymi i zgodny z Tobą.
  3. Podejmij działanie. Otwórz kalendarz i wpisz datę, kiedy będziesz świętował osiągnięcie celu. Weź kartkę i wypisz teraz 3 konkretne działania w konkretnym czasie, które podejmiesz by osiągnąć swe cele czyli inaczej podejmij pierwsze kroki do celu. Pamiętaj o tym, że Twoja wizja jest bardzo istotnym elementem i musi cały czas być Twej głowie. Pamiętaj również, że masz zawsze dostęp do tego obrazu, tej wizji i kiedy chcesz możesz mentalnie wybrać się w przyszłość i przypomnieć sobie jak się czujesz gdy osiągasz swój cel. Kiedy poczujesz, że jest najlepszy czas, by wykonać planowane działania, gdy poczujesz impuls, iskrę w sercu i głos wnętrza to DZIAŁAJ.!!!

Pamiętaj:

Wszechświat lubi szybkość więc gdy da Ci znak i poczujesz impuls, pojawi się szansa, okazja, natchnienie, nieodparta chęć to kłuj żelazo póki gorące, chwytaj wiatr w żagle ZRÓB TO!!!

Tylko mądre i konsekwentne działanie daje w życiu rezultaty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena