W tym krótkim artykule mam dla Ciebie kilka cennych wskazówek, których zastosowanie pomoże Ci odkryć idealną pracę czy biznes dla siebie, a tym samym osiągnąć spełnienie zawodowe, szczęście i harmonię. Jak odkryć swoją misję? Jak odkryć pracę dla siebie?

Data dodania: 2014-06-25

Wyświetleń: 1374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak mądrze budować swoją karierę zawodową?

Jak odkryć swoją misję? Jak odkryć pracę dla siebie?

Ćwiczenie 1 – Poszukiwanie pasji życiowej

Zastanów się i odpowiedz sobie na pytania:

- Co zawsze mnie fascynowało od dziecka, jakie zawody Ci imponowały, kim chciałem zostać i dlaczego? Czy dziś jest to nadal aktualne?

- Co mnie obecnie fascynuje, jaki obszar zawodowy, branża? Kto mi imponuje, kim chciałbym być? Kim są moje autorytety?

- Wokół jakich tematów kręcą się moje palące pasje, hobby, zainteresowania?

- Jakie biznesy powstały dookoła mojej pasji? Co mógłbym zacząć robić, kim być, aby zarabiać na swojej pasji?

- Czy to co świetnie umiem, na czym się znam może być dochodowe? Czy ludzie tego chcą? Gdzie ten potencjał ukierunkować, by móc na tym zarabiać?

- Zrób w tym tygodniu jedną rzecz, jaką zawsze chciałeś zrobić, ale nigdy nie podjąłeś w tym kierunku poważniejszych działań, może nie wierzyłeś, że to możliwe, albo próbowałeś raz i się nie udało.

Proste kroki do odkrycia życiowej pasji i pracy dla siebie:

  • Udaj się do Doradcy zawodowego lub Coacha Kariery;
  • Popytaj znajomych, rodziny za co Cię cenią, w czym jesteś wg. nich świetny/a, co Ci wychodzi z łatwością, do czego masz talent, smykałkę, w czym jesteś mistrzem?
  • Zadaj sobie pytania: Co potrafię, jakie mam zdolności? W czym mam największą wiedzę, doświadczenie, jaką branżę znam najlepiej? Co jest moim największym sukcesem zawodowym? Jakie moje umiejętności pomogły mi to zrealizować? Czego uczę się znacznie szybciej niż inni? Co mi dodaje skrzydeł, co mnie kręci, sprawia, że całkowicie się temu oddaję? Kiedy czuję przypływ energii i entuzjazmu? Do jakich aktywności zawodowych mam naturalną silną motywację i w pełni się w nie angażuję? Do czego chcę, jak najszybciej powracać?
  • Testuj – czyli zwiększ zaangażowanie w tej dziedzinie co mnie kręci, inspiruje, uskrzydla i sprawdzaj odczucia.
  • Uświadom sobie swoje mocne i słabe strony, naturalne predyspozycje, talenty. Wiedz, że największe szanse na sukces zawodowy i materialny masz w tych zawodach, w których bazujesz na swych naturalnych zdolnościach, predyspozycjach, rozwijaniu swych mocnych stron oraz na swym doświadczeniu, wiedzy i pasji. Wtedy wykorzystasz w pełni swój potencjał, a wykonywana praca będzie przyjemna. Dasz wtedy z siebie zarówno dla firmy, siebie, jak i klientów pełne zaangażowanie i najwyższą jakość. Dając najwyższą jakość, będąc pasjonatem, profesjonalistą, jednym z najlepszych w Twej branży, masz prawo zarabiać lepiej niż inni.

 

Kiedy już udało Ci się, dzięki tym ćwiczeniom odkryć swoją pasję, powołanie zawodowe, to teraz przygotuj się mentalnie i edukacyjnie na wdrożenie swego planu w życie i sukces zawodowy. Wykonaj poniższe ćwiczenia:

Ćw.1. Wypisz i rozpracuj swoje przekonania/poglądy, w które mocno wierzysz na temat kariery, finansów, zarabiania, sukcesu, pieniędzy, ludzi bogatych, biedy i własnych możliwości.

Ćw. 2. Wyjdź ze społecznego Matrixa. Rozwal negatywne programowanie społeczne, odpowiadając sobie na poniższe pytania:

- Co mi wmówiono na ten temat?

- Czego się obawiam?

- Co słyszałem w dzieciństwie na temat bogactwa, bogatych, zarabiania, pracy, kariery?

- Co na ten temat powtarzają moi najbliżsi znajomi i rodzina?

Ćw. 3. Edukacja biznesowa – poczytaj gazety i książki o biznesie, biografie ludzi sukcesu. Czytaj i zrozum o co w tym chodzi i wykorzystaj to jako inspirację.

Ćw. 4. Dokształcaj się, rozwijaj, stań się najlepszy w swej dziedzinie (książki, programy, kursy, szkolenia, warsztaty, certyfikaty etc…).

Ćw. 5. Pomyśl nad pomysłem na własny biznes. Stwórz biznesplan.

Ćw. 6. Wdrażaj plan w życie, testując co działa, a co nie. Bądź wytrwały, otwarty, kreatywny i elastyczny.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena