Stosując poniższe 5 kroków wczesnego wstawania wyrobisz w sobie nowy nawyk, dzięki któremu zyskasz dodatkowe minuty lub godziny w ciągu dnia, które będziesz mógł/a wykorzystać na pracę, naukę, bądź jakiekolwiek inne czynności.

Data dodania: 2014-05-21

Wyświetleń: 2150

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawyk wczesnego wstawania

Krok 1: Ustal powód porannego wstawania

Żeby zmotywować się do wczesnego wstawania musisz mieć odpowiedni powód. Zastanów się zatem nad tym, co chcesz robić kiedy już zaczniesz wstawać wcześniej niż do tej pory, na co wykorzystasz dodatkowy czas. Być może chcesz zacząć wcześniej pracę, poćwiczyć, poczytać książkę itd.

Pamiętaj, że kiedy będziesz miał/a ustalony plan na każdy poranek będzie Ci łatwiej podnieść się z łóżka.

Krok 2: Odpowiedni budzik w odpowiednim miejscu

Najlepiej, aby budzik położyć poza zasięgiem ręki. Z prostej przyczyny - spowoduje to, że kiedy zadzwoni będziesz musiał/a wstać z łóżka, aby go wyłączyć. Nawet mały ruch, kilka kroków sprawi, że się rozbudzisz zwiększając szansę na to, że nie położysz się z powrotem.

W przypadku, gdy już musisz trzymać budzik przy łóżku zrezygnuj z opcji "drzemki" w budziku, która wyrabia w Tobie zły nawyk ignorowania budzika i sprawia, że wydłużasz moment wstania o kolejne kilka lub kilkanaście minut.

Ważne jest również, aby dźwięk Twojego budzika był pozytywny, radosny, zabawny, najlepiej żeby Ci się dobrze kojarzył, dzięki czemu obudzisz się w dobrym nastroju, a wstawanie stanie się łatwiejsze.

Pamiętaj również o regularnej zmianie dźwięku budzika, gdyż przyzwyczajenie się do jednego może zmniejszyć jego efektywność.

Krok 3: Wstawaj codziennie o tej samej porze

Aby wyrobić w sobie nawyk wczesnego wstawania będzie Ci o wiele łatwiej, jeżeli będziesz wstawał/a codziennie o tej samej godzinie, niż w przypadku innej pory na każdy dzień. W ten sposób zaprogramujesz swój organizm w takim stopniu, że będzie czuł, że nadchodzi czas pobudki i po pewnym czasie będziesz mógł odstawić budzik, bowiem Twój wewnętrzny zegar będzie Cię budził.

Krok 4: Wyrób w sobie reakcję na budzik

Celem tego kroku jest wyrobienie w sobie automatycznej reakcji wywoływanej dźwiękiem budzika: wstaw kawę, ubierz się, idź do łazienki umyć zęby lub wziąć prysznic - bez względu na to jaką czynność wykonujesz w pierwszej kolejności po wstaniu z łóżka, przyzwyczaj swój umysł do tego, aby reagował w ten sposób za każdym razem kiedy zadzwoni budzik.

Krok 5: Kładź się spać o tej samej porze

Niezbędnym warunkiem wczesnego wstawania jest chodzenie spać o odpowiedniej porze i najlepiej jak w przypadku wstawania, powinieneś/aś kłaść się spać także o tej samej porze oraz spać odpowiednią ilość godzin.

Eksperymentuj przez pierwsze kilka lub kilkanaście dni, aby sprawdzić ile snu potrzebujesz, ponieważ każdy człowiek potrzebuje go w innych ilościach: dla jednych wystarczające jest 5 lub 6 godzin dziennie, natomiast inni potrzebują go 7 lub 8 godzin.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena