W dzisiejszym artykule będzie o czterech głównych obszarach życia oraz sposobach ich zharmonizowania. Najlepiej zobrazuje to wykonanie przez Ciebie prostego ćwiczenia. A więc zaczynamy!

Data dodania: 2014-06-27

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Narysuj na kartce duże koło. Następnie podziel je na cztery równe obszary: psychika, zdrowie, ludzie, biznes. W każdej ćwiartce zaznacz skalę od 1 do 10, która posłuży Ci do określenia obecnego poziomu satysfakcji, w każdej z tych sfer.

Najpierw dobrze zastanów się, co każdy z tych obszarów oznacza dla Ciebie, jak go pojmujesz, definiujesz. Jest to bardzo ważne, gdyż dopiero wtedy, gdy to zrobisz, zastanowisz się nad nim, będziesz w stanie określić obecny poziom satysfakcji oraz wyznaczyć swoje osobiste standardy, do których dążysz w tym zakresie.

Jeśli już masz zdefiniowane te pojęcia, to odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy ta moja definicja psychiki, zdrowia, ludzi, biznesu mi pomaga czy przeszkadza w szczęśliwym życiu?
  • Czy ta definicja mnie wspiera czy może ogranicza?
  • Jak obecnie dbam o ten obszar?
  • Czy jestem z niego zadowolony/a czy może jednak wymaga przyjrzenia się mu i pracy nad rozwojem w tym obszarze?

Często w tym momencie niektórzy uświadamiają sobie, że mają bardzo pokrętną, płytką czy niejednoznaczną, wyśrubowaną i nierealistyczną definicję tych wartości. Takie postrzeganie często jest przeszkodą na drodze do udanego, szczęśliwego życia osobistego i zawodowego i utrudnia harmonizację tych ćwiartek.

Celem tego ćwiczenia jest osiągnięcie przez Ciebie równowagi wewnętrznej i pełne zintegrowanie tych obszarów.

Po tej autoanalizie odpowiedz sobie teraz na te pytania:

  • Jakie 3 główne cele w perspektywie tygodnia i miesiąca chcę sobie postawić, aby bardziej przybliżyć się do osiągnięcia tego, co chcę?
  • Jaki pierwszy krok mogę teraz zrobić, by zwiększyć poziom satysfakcji w tych obszarach?

Co jakiś czas rób sobie tego typu przegląd, obserwuj, wyciągaj wnioski, wprowadzaj zmiany i patrz na rezultaty - czy Cię zadowalają. W końcu żyjemy po to, by być szczęśliwi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena