Wszyscy znamy to uczucie kiedy nie wiemy co powiedzieć i szukamy właściwego tematu do rozmowy. Czasami nie potrafimy znaleźć wspólnego język z daną osobą lub grupą osób.

Data dodania: 2014-12-08

Wyświetleń: 7991

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co robić, gdy nie wiemy o czym rozmawiać?

Niekiedy wydaje nam się że rozmowa powinna płynąć naturalnie i bez problemu. Ale nie dla każdego jest to takie proste. Niektórym ludziom przychodzi to łatwiej, a innym trudniej. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, koniecznie przeczytaj ten artykuł w całości.

  • Nie miej irracjonalnych przekonań

Wiele osób mających problem ze znalezieniem odpowiedniego tematu może mieć całkowicie irracjonalne przekonania na temat prowadzenia rozmowy. A to z kolei stwarza wiele niepokoju i ostatecznie trzyma nas cicho, gdy chcemy rozmawiać.

Najczęstszym powodem myślenia, że nie wiesz o czym rozmawiać, jest przekonanie, że trzeba mówić „właściwe rzeczy”. Ludzie nie chcą powiedzieć czegoś głupiego lub nieodpowiedniego, albo po prostu chcą komuś zaimponować.

Oni uważają, że powinni być w stanie dokładnie wiedzieć, co trzeba powiedzieć w każdej sytuacji.

Czasami prawdziwym problemem nie jest to, o czym mamy mówić, ale skupianie się na tym, aby to było zabawne i interesujące.

Musisz zrozumieć, że nie ma sensu szukać czegoś wielkiego i fascynującego do powiedzenia za każdym razem kiedy chcesz z kimś porozmawiać. Zamiast tego, trzeba ćwiczyć mówienie bez zbytniego zastanowienia. Jest o wiele łatwiej mówić to co „czujesz”, bez ciągłego filtrowania tego, co masz zamiar powiedzieć.

Większość ludzi nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Przeciętny człowiek przeprowadza dziennie od kilku do kilkunastu bezsensownych rozmów z różnymi ludźmi, a większości z tych rozmów nie pamięta już na drugi dzień. Z tego powodu, nie trzeba mieć czegoś szczególnie ciekawego do powiedzenia za każdym razem.

Przy następnej okazji do rozmowy nie bądź dla siebie tak wymagający przy wyborze odpowiedniego tematu. Postaraj się być w stanie prowadzić rozmowę w sposób naturalny i rozmawiać nie tylko na tematy, które są ważne i interesujące.

  • Dziel się informacjami o sobie

Jeśli chcesz z kimś porozmawiać i brakuje ci tematu do rozmowy, najprostszą strategią jaką możesz wykorzystać jest dzielenie się informacjami o sobie.

Łatwość większości sytuacji opiera się na sprawdzonych metodach, które sięgają wieków: iść do kogoś, wyciągnąć rękę, uśmiechnąć się i powiedzieć: „Cześć jestem… Jak się masz?”. To nie zostało zaprojektowane jako tortura; to rytuał, który pomaga i który został stworzony po to, aby z niego korzystać.

Rozmowa to wymiana myśli i opinii, to nie może być wykład jednej ze stron, gdzie jedna tylko mówi, a druga jej słucha. Każda śmiała osoba jest przyzwyczajona do informacji zwrotnych podczas rozmowy. Ona potrzebuje odpowiedzi na to, co mówi, to może być uśmiech, komentarz, cokolwiek, taka osoba potrzebuje tego w celu sformułowania następnej rzeczy do powiedzenia, i tak dalej. U nieśmiałych osób nie ma tego sprzężenia zwrotnego.

Dlatego istotne jest, aby powiedzieć ludziom coś sobie .To mogą być na przykład ciekawe i nietypowe rzeczy, które ostatnio ci się przytrafiły. Nie mówię, że masz opowiadać całą historie swojego życia, ale warto by było opowiedzieć coś o sobie.

Przykłady:

„Ja bardzo lubię…”

„Kiedy byłem ostatnio w…”

„Jak jeszcze uczyłem się …”

„Jak zajmowałem się jeszcze…”

„Gdy byłem młodszy…”

„W zeszłym roku…”

„W wolnym czasie lubię…”

„Kiedy dorastałem…”

„Zanim przeprowadziłem się…”

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ  mówiąc coś o sobie zachęcasz innych by zrobili to samo, działa tutaj reguła wzajemności, która w pewien sposób wymaga, aby zrewanżować się drugiej osobie, tym samym co od niej otrzymujemy.

  • Przygotuj się

Przygotuj sobie kilka pewnych tematów do rozmowy + kilka ciekawych przeżyć o których chciałbyś porozmawiać. Aby to sobie ułatwić odpowiedz na poniższe pytania:

- Jakie zabawne rzeczy, widziałem lub słyszałem przez ostatni dzień, tydzień, miesiąc?

- Co zabawnego czy ciekawego zrobiłem ze swoimi znajomymi, przyjaciółmi lub kimkolwiek innym w ostatnim czasie?

- Jaka książka, film, sztuka teraz lub dawniej skłoniły mnie do refleksji, pobudziły moją wyobraźnie lub rozśmieszyły mnie?

- Jakie mam hobby? Robienie czego sprawia mi największą radość? Co mnie pasjonuje?

- Czy gdzieś ostatnio podróżowałem?  Moi znajomi, rodzina? Gdzie zawsze chciałem pojechać i dlaczego? Jakie miejsca, które zwiedziłem wywarły na mnie największe wrażenie?

- Jakie ciekawe plany mam na najbliższy tydzień, weekend czy rok?

- Jakimi ciekawymi spostrzeżeniami mógłbym się podzielić na temat restauracji, klubu czy innego miejsca w którym byłem, ostatnio lub kiedykolwiek?

- O czym najbardziej lubię rozmawiać? Co mnie ekscytuje?

Jeśli przed danym spotkaniem odpowiednio się przygotujesz na pewno nigdy nie przytrafi ci się sytuacja w której zapadnie niezręczna cisza. W przypadku gdy nie znajdziesz wartościowych odpowiedzi na powyższe pytania sporządź listę swoich zainteresowań, umiejętności, tego co robisz dobrze i wszystkiego na czym się znasz.

Przygotuj także pytania dostosowane do osoby, wydarzenia i sytuacji.  Bądź jak adwokat który wie jakie najważniejsze kwestie poruszyć.

Wypisz sobie listę tematów na które moglibyście porozmawiać, zastanów się czym interesuje się dana osoba, gdzie pracuje, jakie ma hobby lub na czym się zna. Niech lista tematów będzie związana właśnie z tym. Nie ma nic złego w przygotowaniu się do rozmowy. A im lepsze tematy wybierzesz tym lepsze sprzężenie zwrotne uzyskasz z daną osobą.

Ludzie którzy pracują razem lub w podobnych branżach zawsze znajdą wspólny język, podobnie ludzie którzy mają takie samo hobby. W tych przypadkach sprzężenie zwrotne jest bardzo silne.

Jeśli nie wiesz co mówić zadawaj dodatkowe pytania, wtrącaj komentarze. Unikaj pytań, które prowadzą do krótkich odpowiedzi. Pytań w stylu: „Gdzie mieszkasz”, „Jaki sport uprawiasz” itd.  Pamiętaj by to nie był wywiad w którym tylko ty zadajesz pytania. Mów w oznajmującym stylu, styl oznajmujący to styl przyjaciół. Wyobraź sobie, że mówisz do przyjaciela, a wszystko stanie się łatwiejsze.

  • Bądź na bieżąco

Niech twoim nowym hobby będzie myślenie o rzeczach, o których mógłbyś powiedzieć w towarzystwie oraz ich przechowywanie w pamięci do późniejszego wykorzystania. Jest to bardzo pomocne, gdy znajdziesz się w sytuacjach, w których ich ponowne wykorzystanie może okazać się naturalne i właściwe.

Zwracaj szczególną uwagę na to co się dzieje wokół ciebie i innych ludzi w codziennym życiu, a potem pomyśl co z tego mogło by być dobrym tematem do rozmów. Obserwuj rozmowy innych. Możesz znaleźć inspirację do rozmowy, po prostu obserwując otoczenie. 

Przeczytaj nagłówki w gazetach z danego dnia w działach sportu, wiadomości, kultury, finansów. Obejrzyj program informacyjny, gdzie wiadomości podawane są w krótkiej skondensowanej formie. Bądź na bieżąco z informacjami na temat lokalnych imprez, wiedz co jest grane w kinach, przeczytaj kilka recenzji filmowych, nawet jeśli nie oglądałeś danego filmu, będziesz wiedział o czym mówią inni. Przeczytaj nagłówki z portali plotkarskich typu pudelek, byś był na bieżąco z najświeższymi wiadomościami ze świata showbiznesu.

Im więcej wiesz tym więcej dodatkowych informacji będziesz mógł przekazać innym. I tutaj nie masz się czego bać, gdyż przekazujesz informacje, a nie opinie. Zatem nie narażasz się na krytykę osób o innym światopoglądzie.

  • Szukaj entuzjazmu

Niektórzy ludzie uwielbiają rozmawiać o filozofii, psychologii i balecie, inni o sporcie, teatrze i swoim samochodzie, jeszcze inni o swojej rodzinie, psie i wojnie nuklearnej. Każdy człowiek ma jakieś tematy, które wywołują w nim entuzjazm podczas rozmowy.

Przeanalizuj to na własnym przykładzie, jak bardzo się ożywiasz i zmieniasz gdy rozmawiasz o swoich zainteresowaniach i ile pozytywnych emocji to w tobie budzi? Stajesz się wtedy pozytywnie nastawiony do świata, zapominasz o trudnych sytuacjach, otwierasz się. Tak się dzieje z każdym z nas, to naturalna reakcja.

Idealna rozmowa to nie tylko dwie osoby rozmawiające ze sobą ze względu na rozmowę, ale że oboje znajdują interesującą i przyjemną wymianę między sobą.

Znajdź tematy które Twoi rozmówcy potrafią „wejść” naprawdę i gadać bez końca.

Żeby to zrobić bądź jak rybak: Wybierz jeden temat i sprawdź zainteresowanie twojego rozmówcy, im lepsze sprzężenie zwrotne uzyskasz i bardziej entuzjastyczne odpowiedzi tym na lepszy temat trafiłeś, jeśli nie sprawdź kolejny itd. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się swobodnie i pewnie „wędkować” po nowe tematy.

  • Zapamiętuj

Twoja pamięć to kolejny zbiornik z którego możesz czerpać do woli materiał do rozmowy. To mogą być wspomnienia z kilku ostatnich godzin, dni czy lat. Możesz zapamiętać to co mówił twój rozmówca, możesz zapamiętać co wam się przytrafiło,

Jeśli mówimy o wspomnieniach związanych z tym co mówili, warto jest zapamiętać Informacje, które uzyskujesz z wcześniejszych odpowiedzi. Zawsze gdy rozmowa utknie w miejscu możesz wrócić do tego co było mówione wcześniej.

Zobacz jak tego używać w praktyce:

„Pamiętam, że mówiłeś wcześniej, że pracujesz w…”

„Wspomniałeś wcześniej, że byliście…”

„Powiedziałaś, że…”

Pamiętaj aby słuchać uważnie tego co mówi, bo zawsze możesz do tego wrócić w dalszej konwersacji.

Załóżmy, że zadajesz komuś pytanie: „Jak to się stało, że zacząłeś pracę w tej branży?”

I uzyskujesz następującą odpowiedź: „Po przeprowadzce z warszawy, miałem do wyboru, albo dalej pracować w zawodzie elektryka, którego nienawidzę, albo zmienić zupełnie swój profil zawodowy”.

Uzyskałeś następujące informacje:  Przeprowadził się z warszawy, z zawodu jest elektrykiem, nienawidzi zawodu elektryka, właśnie zmienił profil zawodowy.

To wszystko trafia do twojej pamięci. Teraz możesz zadawać dodatkowe pytania do informacji, które właśnie uzyskałeś, zależnie od tego co najbardziej cię interesuje. Możesz też to zachować i wykorzystać jako temat do rozmowy przy najbliższej możliwej okazji.

Przypominając to następnym razem, twojemu rozmówcy będzie bardzo miło, że o tym pamiętasz.

Wszystkie informacje, które uzyskujesz z odpowiedzi twojego rozmówcy są kolejnym paliwem do rozmowy, które możesz wykorzystać, nawet po bardzo długim czasie.

Szczególnie to co zapamiętałeś z waszej pierwszej rozmowy może być świetnym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy następnym razem.

  • Wykorzystaj dwie najprostsze strategie

Na początku możesz zacząć rozmowę na temat, który jest dla ciebie interesujący i mieć nadzieję, że dla drugiej osoby również będzie. Zacząć możesz w ten sposób np. „Teraz wyszła 3 część mojej ulubionej gry…”.

Tu nacisk jest bardziej na wyjściu z tego, o czym ty chcesz dyskutować i próbowaniu kształtowania rozmowy wokół własnej strefy komfortu.

Możesz w tym celu znaleźć inne osoby, które chcą przedyskutować ten temat, jak również, znaleźć kogoś, kto nie ma nic przeciwko słuchaniu gdy będziesz o tym mówić.

To jest  bardziej egoistyczne podejście, ponieważ próbujesz skierować dyskusję na rzeczy o których chcesz dyskutować. Jednak to jest tylko ogólna strategia, która może komuś pomóc zorganizować swoje myśli i uprościć sposób podchodzenia do interakcji. Myślę też, że w rozsądnych dawkach jest perfekcyjna do prób porozmawiania o tym, co cię interesuje. Po prostu trzeba być wrażliwym na innych ludzi i uważać, aby nie zmonopolizować strefy rozmowy wokół własnych zainteresowań.

Inne podejście, które jest przeciwieństwem tego powyżej, polega na tym, że jesteś głównie słuchaczem i rozmowa opiera się na drugiej osobie i rzeczach w których oni czują się dobrze podczas dyskusji.

W tym celu postaraj się dowiedzieć w jakiej dyskusji czuje się dobrze druga osoba, a następnie  centruj rozmowę wokół tego.

Możesz to zrobić zadając drugiej osobie pytanie dotyczące jej zainteresowań: np. „A co robisz w wolnym czasie?, albo „Masz jakieś hobby?” itd.

Następnie pokaż że słuchasz tego co mówi, zadaj dodatkowe pytania i pozwól jej  mówić. Tematem mogą być ich zainteresowania albo relacje w nowym związku, nie ważne wejdź w to i prowadź dyskusje wokół tego.

Ta strategia ma swoje plusy, przede wszystkim dzięki niej będziesz odnosił większe sukcesy w rozmowie poprzez bycie bardziej zainteresowanym innymi, niż próbując zdobyć ich zainteresowanie sobą.

Inną zaletą tego podejścia jest to, że zyskujesz w ten sposób, pozytywną i przyjazną postawę względem innych.

Z drugiej strony nie oznacza to tego, że będziesz przeprowadzał wywiad z drugą osobą, albo słuchał  o niej przez cały czas.  Nadal możesz wnieść coś od siebie do rozmowy, a także dzielić się własnymi opiniami odnośnie tego co jest akurat omawiane, jednak ogólny nacisk na rozmowę jest głównie na drugiej osobie.

  • Postaraj się zawsze czegoś nauczyć.

Rozwijaj swoje zainteresowania i zdobywaj wiedzę na różne tematy. Łatwiej prowadzić ciekawe rozmowy kiedy masz odpowiednią wiedzę w jakiś dziedzinach. Ciekawym sposobem i źródłem nowej wiedzy, mogą okazać się  inni ludzie.

Podczas rozmowy skup się na możliwości nauczenia nowych rzeczy od innych. Będziesz zaskoczony tym jak ludzie chętnie będą dzielić się z tobą tym co wiedzą, jeśli tylko pokażesz zainteresowanie i chęć nauczenia się czegoś nowego.

Oczywiście czasami trzeba mieć odpowiednią wiedzę na dany temat , aby móc zadać kilka dobrych pytań i stworzyć wciągającą rozmowę dla drugiej osoby.

Na przykład, powiedzmy spotykasz kogoś, kto ma naprawdę wiedzę na temat motocykli na poziomie bardzo technicznym. Możesz nie mieć zielonego pojęcia o motocyklach, tak aby prowadzić dyskusję w tym temacie. Jednak zawsze możesz spróbować rozmawiać o podstawach tego hobby i dowiedzieć się dlaczego im się to podoba.

Chociaż nie zawsze to może się sprawdzać, czasami ta druga osoba może nie chcieć o tym rozmawiać na takim poziomie, gdzie mają wyjaśnić podstawy początkującym. Oni mogą chcieć się dostać do detali i szczegółów z kimś takim, kto wie tak wiele jak oni.

Prawda jest jednak taka, że nie da się znać na wszystkim, zwłaszcza na zaawansowanym poziomie,  jednak jeśli ktoś zna 2 czy 3 fakty dotyczące tego, to może wystarczyć by rozmowa przebiegła bezproblemowo.

Kiedy zupełnie nie znasz się na danym temacie postaraj się zobaczyć to z punktu widzenia danej osoby, a wtedy pozwoli ci to zrozumieć wartość rzeczy o których oni tak chętnie rozmawiają. Ludzie lubią kiedy ktoś pokazuje prawdziwe zainteresowanie nimi samymi i rzeczami, które mają do powiedzenia.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena