To boli kiedy zostajemy odrzuceni lub ponosimy porażkę. Możesz być odrzucany, kiedy ubiegasz się o pracę, kiedy prosisz o numer telefonu lub kiedy próbujesz coś sprzedać.

Data dodania: 2015-01-19

Wyświetleń: 1713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odrzucenie jest jedną z tych rzeczy, których nie da się uniknąć w większości przypadków.

Wszyscy się denerwujemy, kiedy musimy podjąć ryzyko narażając się i doświadczając odrzucenia. Jednak niektórzy ludzie są w stanie o wiele lepiej radzić sobie z odrzuceniem niż inni.  

Poniżej przedstawię kilka własnych przemyśleń na ten temat.

  • Bądź świadomy różnic

Każdy z nas widzi inną rzeczywistość. W tej samej sytuacji, dwie osoby nigdy nie będą myśleć i reagować dokładnie w ten sam sposób.

Musisz być świadomy, że ludzie zachowują się inaczej od tego, jak można z góry zakładać.

Pierwszym krokiem w celu uniknięcia nieuzasadnionego poczucia odrzucenia jest zrozumienie tej różnicy. Tak naprawdę może wystąpić wiele niespodziewanych wyników różnego rodzaju sytuacji.

Jeśli spróbujesz zaprosić na randkę 20 przypadkowo spotkanych osób i spodziewasz się, że wszystkie zaproszenia zostaną zaakceptowane, to wiedz, że niekoniecznie tak musi być.

Zamiast oczekiwać jednego(przeważnie pozytywnego)wyniku, spróbuj wyobrazić sobie co najmniej dwie możliwe reakcje, i niech przynajmniej jedna z nich będzie negatywna.

Na przykład jeśli próbujesz coś sprzedać, to odwiedzając czterech potencjalnych klientów, spodziewaj się trzech odpowiedzi na „nie” i jednej na „tak”.

W ten sposób będzie ci łatwiej to przetrwać. Wizualizacja, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych wyników w każdej sytuacji, psychicznie przygotowuje do negatywnego wyniku.

  • Tutaj nie zawsze chodzi o ciebie.

Odrzucenie staje się ciężarem kiedy za jego przyczynę winimy samych siebie. Wiele osób łączy swoje poczucie własnej wartości z akceptacją ze strony innych. Jesteśmy przekonani, że musi istnieć coś wewnętrznie złego w nas, co spowodowało, że ktoś nas odrzucił.

Czasami jednak powód odrzucenia nie ma nic wspólnego z nami. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, co dzieje się wewnątrz czyjegoś umysłu, na tyle aby wyciągnąć z tego wnioski.

To, że ktoś nie chce z tobą rozmawiać czy spotkać się, nie oznacza, że odrzuca cię w ogóle. Dana osoba mogła mieć po prostu inne plany. Być może ktoś miał zły dzień, albo nie jesteś w jej/jego typie, może nie jest zainteresowany randką, nowym związkiem czy kupnem tego co mu oferujesz.

Nie chodzi o to, czy ty i twoje cechy są dla kogoś wystarczająco dobre, czy nie, po prostu, czasami ktoś może potrzebować czegoś innego od tego, co masz aktualnie do zaoferowania.

W danym momencie nie da się być dobrze dopasowanym do każdego kogo spotkasz.

  • Statystyka jest twoim sprzymierzeńcem

Jeśli chcesz zwiększyć ilość sukcesów powinieneś podwoić liczbę porażek. Tak twierdzi Brian Tracy i moim zdaniem ma rację.

Przykładowo jeśli szukasz partnera do związku i umawiasz się 2-3 razy w tygodniu, masz  około 100 randek w ciągu roku. Z tego przyjmując pesymistyczny scenariusz, gdzie 70% osób może cię odrzucić. 100 -70  = 30. Co daje stworzenie relacji, z 30 nowymi osobami.

Umawiając się 1 raz w miesiącu masz 12 randek w ciągu roku. Przyjmując pesymistyczny scenariusz 70% odrzuceń tak jak powyżej – tworzysz relacje z zaledwie 3 osobami.

Prawdopodobieństwo, że wśród tych 30 znajdziesz tą jedną właściwą osobę, jest znacznie większe niż wśród tych 3 osób.

Wysyłając 100 podań o pracę do potencjalnych pracodawców, będziesz miał znacznie więcej odrzuceń niż gdybyś wysłał 10. Z drugiej jednak strony, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę o pracę właśnie po wysłaniu 100 podań.

Co to oznacza?

Im więcej odmowy spotykasz w dowolnej dziedzinie twojego życia tym większe sukcesy odnosisz, po prostu za tym przemawia statystyka.

Gdyby spojrzeć na wielu ludzi sukcesu możesz przekonać się, że każdy z nich zanim osiągnął sukces zaznał wielu odrzuceń i porażek.

Abraham Lincoln – W wyborach prezydenckich był odrzucany i pokonywany aż 8 razy. Mimo to nie poddał się i w końcu został 16 prezydentem Stanów Zjednoczonych.

J.K. Rowling – Jej książkę, Harry Potter odrzuciło 12 wydawnictw, zanim została w końcu wydana.

Sylvester Stallone – napisał scenariusz do „Rocky Balboa”, potem odwiedził ponad 50 producentów filmowych, z których żaden nie chciał nakręcić filmu na jego warunkach. Wyrzucony z 14 szkół.

The Beatles – na początku swojej kariery od jednej z wytwórni muzycznych usłyszeli: „Nie podoba nam się Wasze brzmienie, a muzyka gitarowa wychodzi z mody”.

Odrzucani byli także: Winston Churchill, Stephen King, Walt Disney, Albert Einstein, Chris Gardner, Henry Ford, Thomas Edison.

Odrzucenie w każdej dziedzinie życia jest w dużej mierze grą liczb. Nawet jeśli do wszystkiego podchodzisz z uśmiechem i najlepszymi intencjami będziesz mieć do czynienia z odrzuceniem. Cały sekret tkwi w tym, by pamiętać o statystyce i stale zwiększać ilość odrzuceń.

  • Każde odrzucenie jest sygnałem zwrotnym.

Każda odmowa jest sygnałem zwrotnym. Zawsze gdy usłyszysz odmowę zapytaj siebie: „Co zrobiłem źle?” „Co mógłbym jeszcze poprawić?”. Doświadczenie jest tym co dostajesz, gdy nie dostajesz tego czego chcesz. Jeśli już zostaniesz odrzucony, wykorzystaj to by być lepszym następnym razem.

Gdy po każdej odmowie będziesz skupiał się na poprawieniu siebie. Wtedy statystyka zacznie coraz bardziej przemawiać na twoją korzyść. Liczba odrzuceń spadnie, a Ty będziesz stawał się coraz lepszą wersją siebie.

  • Prowadź normalne i ciekawe życie.

Jeśli masz chociaż kilku  znajomych lub przyjaciół, byłeś kiedykolwiek w związku. Prowadzisz normalne i w miarę ciekawe życie. Jesteś lubiany przez co najmniej kilka osób. To masz jednocześnie dowód na to, że jest z tobą wszystko w porządku. Wiesz, że jesteś godny i nie masz nikomu nic do udowodnienia.

Każdy zostaje odrzucony raz na jakiś czas, nawet najbardziej atrakcyjna i pewna siebie osoba. Takie osoby mogą nadal czuć się źle, jeśli ktoś nie jest nimi zainteresowany, jednak ogólnie rzecz biorąc mają oni więcej wewnętrznych zasobów do radzenia sobie z tym.

Jeśli ktoś ich odrzuca to oni mogą sobie wtedy powiedzieć: „Czasami tak bywa, tak czy inaczej, poznawałem już atrakcyjniejsze osoby, dlatego nie zamierzam spędzać całego dnia martwiąc się tym”

Twoja zdolność do radzenia sobie z odrzuceniem jest związana z Twoim poczuciem własnej wartości.

Zadbaj o swoje życie, poznawaj wiele osób, miej przyjaciół i znajomych.

Jak mawia Mark Twain:

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­kry­waj.

A wtedy odrzucenie przestanie mieć dla ciebie tak duże znaczenie.

  • Przenieś uwagę na inne sprawy.

Jeśli odrzucenie bardzo cię dotyka, przenieś swoją uwagę na inne sprawy. Nasz umysł z trudem myśli i odczuwa dwie rzeczy jednocześnie.

Znajdź sobie nowe hobby albo wróć do starego, zadzwoń do przyjaciela, poświeć czas na relaks i zabawę. Robienie przyjemnych i zabawnych rzeczy neutralizuje negatywne nastroje. Użyj bólu odrzucenia, aby zmienić coś w swoim życiu.

„Dla młodego człowieka odrzucenie to koniec świata; przekonuje się dopiero później, że nawet najgorszy ból z czasem traci ostrze.” – Joanna Hines

  • Dzięki odrzuceniu, hartujesz się i wyrabiasz

Zaakceptuj, to że nie jest to pierwszy lub ostatni raz kiedy poczujesz ból odrzucenia, ale że już pokonałeś tę emocje wcześniej i wyszedłeś z tego silniejszy w każdym kolejnym przypadku.

W ten właśnie sposób budujesz swoje zdolności, aby być neutralnym i  lepiej przygotowanym wobec odrzucenia.

Oczywiście potrzeba czasu, aby pokonać naturalną ludzką niechęć do odrzucenia, zwłaszcza jeśli jesteś bardziej wrażliwy na to, niż większość ludzi. Pozyskanie takiej postawy zwykle obejmuje zdobycie odpowiedniej ilości doświadczenie z pierwszej ręki.

Neil Strauss, autor słynnej książki Gra, napisał w niej:

„Każdy artysta uwodzenia ma na swoim koncie masę odrzuceń, to jest cena jaką płacimy za doskonałość.”

Ostatecznie zdolność do stawienia czoła odrzuceniu jest jedną z najważniejszych umiejętności jakie człowiek może posiąść w celu zbudowania niezłomnego charakteru jak i osiągnięciu sukcesu w dowolnie wybranej przez siebie dziedzinie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena