Wizualizacja to tworzenie mentalnego obrazu celu. Masz pomysł na to, co chcesz osiągnąć i jak to zrobisz. W tym artykule przedstawiamy podejście naukowe i porady praktyczne dotyczące technik wizualizacji. 

Data dodania: 2022-01-12

Wyświetleń: 433

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sekrety wizualizacji: jak marzyć, aby wszystko się spełniło

Wizualizacja to tworzenie mentalnego obrazu celu. Masz pomysł na to, co chcesz osiągnąć i jak to zrobisz.

Wiele osób postrzega wizualizację jako nadzieję na dobrą przyszłość: „Stwórz dla siebie tablicę życzeń i patrz na nią częściej”. W tej strategii brakuje jednego ważnego szczegółu - komunikacji z rzeczywistością.

Jeśli wyobrażasz sobie życie w luksusowym domu, ale nie myślisz o tym, jak na nim zarabiać, marzenie pozostanie snem.

Skuteczna wizualizacja obejmuje zarówno przedmiot pragnienia, jak i działania zmierzające do jego osiągnięcia.

Będziesz musiał wyobrazić sobie każdy krok na drodze do celu: w jakim kierunku będziesz pracować, jakie przeszkody będziesz musiał pokonać i jak to zrobisz. Nie jest to tak przyjemne jak proste marzenia, ale pomaga osiągnąć realne rezultaty w wielu dziedzinach.

Do czego służy wizualizacja?

Wielu ludzi sukcesu, takich jak Oprah Winfrey, Jim Carrey, Will Smith, uważa, że wizualizacja jest częścią Twojego sukcesu.

Psycholodzy sportowi twierdzą, że wizualizacja pomaga poprawić wyniki sportowców, przezwyciężyć strach i szybciej wrócić do zdrowia po kontuzji. Pomaga lekarzom uniknąć błędów, policjanci odczuwają mniejszy stres, a muzycy grają szybciej i lepiej.

Do czego wykorzystasz wizualizację? 

  • nauka nowych umiejętności;
  • osiąganie trudnych celów;
  • zdobycie kontroli i pewności siebie;
  • utrzymywanie spokoju w chwilach stresu ;
  • opracowywanie nowych planów i strategii.

Racjonalni ludzie mogą być podejrzliwi wobec tej techniki, ponieważ wygląda ona nienaukowo i ezoterycznie. W rzeczywistości wizualizacja nie jest związana z projekcjami astralnymi i wyższą inteligencją. Wpływa na ludzki mózg, a dowody naukowe to potwierdzają.

Jak obrazowanie wpływa na mózg?

Naukowcy odkryli że mózg nie oddziela tego, co dzieje się w wyobraźni od rzeczywistości. Kiedy coś sobie przypominasz lub wyobrażasz sobie swoje przyszłe działania, uwalniają się te same substancje chemiczne, co w rzeczywistej sytuacji.

Twój mózg zachowuje się w ten sam sposób i nie ma znaczenia, czy doświadczasz zdarzenia w rzeczywistości, czy tylko je sobie wyobrażasz.

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne, których mózg używa do wydawania poleceń ciału, stymulujących kontrolę motoryczną, uwagę i planowanie, które skłaniają osobę do podjęcia działania .

Według uznanej neuronauki teoria Hebbiana, neurony pobudzone razem komunikują się ze sobą. Wyobrażając sobie przyszłość, tworzysz w mózgu nowe połączenia neuronowe, które pomagają myśleć i działać inaczej.

W szczególności wizualizacja stymuluje system aktywacji siatkowatej - obszar w mózgu, który działa jak filtr informacji i pozwala dostrzec tylko to, co jest dla Ciebie ważne. Dlatego, gdy zaczynasz myśleć o nowej pracy lub nowym kliencie, nagle pojawiają się dla Ciebie możliwości.

Jak poprawnie korzystać z wizualizacji?

Istnieje kilka kluczowych punktów skutecznej wizualizacji.

Wyznacz sobie jasny cel, który można zmierzyć

Wybierając obraz do wizualizacji, postaraj się, aby był jak najbardziej dokładny i konkretny. Na przykład, jeśli chcesz rano spokojnie popracować nad książką, wyobraź sobie, o której godzinie to się dzieje i jak długo będziesz pracować.

Reprezentuj szczegółowo

Wyobraź sobie, jak pracujesz i krok po kroku osiągasz swój cel. Dodaj jak najwięcej szczegółów: gdzie jesteś, co masz na sobie.

Połącz wszystkie swoje zmysły

Spróbuj wyobrazić sobie, jak pachnie w pokoju, jak dźwięk wydają Twoje kroki, jak brzmią oklaski po Twojej wspaniałej mowie.

Nagrywaj lub zapisuj

Osoby, które wyznaczają swoje cele na papierze, częściej osiągają sukces w ich realizacji. Zapisz swój skrypt wizualizacji na arkuszu, w formie elektronicznie lub w formacie audio. Ponowne odsłuchanie lub ponowne przeczytanie pomoże Ci stworzyć wyraźniejszy obraz tego co chcesz osiągnąć.

Rozważ różne scenariusze

Kiedy myślisz o przyszłości, nieuchronnie pojawiają się lęki, niepokój i myśli: „A co, jeśli…”. Użyj ich, aby uelastycznić swoją wizję.

Mentalnie przechodź przez bariery, zarówno wewnętrzne – brak energii i pewności siebie – jak i zewnętrzne. Na przykład czas, pieniądze, okoliczności. Wyobraź sobie, jak radzisz sobie z każdą z nich.

Jeśli więc strasznie boisz się występować publicznie, wyobraź sobie najgorszą rzecz, jaka może się wydarzyć: upadasz wchodząc na scenę. Zastanów się, co zrobisz w tej sytuacji: wstań, odkurz spodnie i obróć sytuację w żart, aby cała publiczność tarzała się ze śmiechu.

Istnieje dobry model tworzenia tego rodzaju planów - WOOP (Wish, Outcome, Obstacle, Plan). Słowa, z których składa się akronim, tłumaczone są jako pragnienie, skutek, okoliczność, plan. Oto jak korzystać z tego modelu:

1. Napisz swoje życzenie na najbliższe cztery tygodnie. Powinno być trudne, ale możliwe do osiągnięcia. Opisz to w czterech do sześciu słowach.

2. Podaj szczegółowo wynik. Opisz to tak szczegółowo, jak to możliwe.

3. Pomyśl o okolicznościach, które mogą cię przeszkodzić. Zapisz wszystkie swoje założenia i obawy. Nagrywaj tylko to, co zależy od Ciebie.

4. Stwórz plan. Dla każdej okoliczności wymyśl opcje rozwoju wydarzeń. Na przykład: „Jeśli upadnę na scenę, wstanę i żartuję z tego. Jeśli telefon zadzwoni, kiedy piszę, wyłączę go i oddzwonię później.”

Jeśli technika wizualizacji nadal wydaje Ci się wątpliwa, spróbuj najpierw osiągnąć jakiś drobny cel: naucz się robić 50 pompek , znajdź pracę na pół etatu, poznaj nowego przyjaciela. A kiedy jesteś przekonany, że to działa, włączaj go na bieżąco do swojego życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena