Prywatne centra leczenia uzależnień to miejsca bardzo specyficzne, jednak ich pracownicy starają się, aby pobyt w nich mógł wydać się pacjentom przyjemny nawet pomimo tego, że nie można uznać za takie powodów, które sprawiły, że się w nich znaleźli.

Data dodania: 2016-07-22

Wyświetleń: 1010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Leczenie uzależnień w specjalistycznych placówkach

Zwykle ośrodek leczenia uzależnień oferuje zarówno pokoje jedno-, jak i dwuosobowe w wysokim standardzie. W jego skład wchodzą też trzy sale o charakterze terapeutycznym, relaksacyjnym i edukacyjnym. Przez cały czas należy pamiętać, że uzależnienie jest chorobą, za którą człowiek nie może odpowiadać. Nikt nie jest przecież w stanie przewidzieć, w którym momencie zacznie zmagać się z nim. Owszem, nie brakuje ludzi, którzy są w stanie skutecznie i konsekwentnie przeciwstawiać się pociągowi do alkoholu, narkotyków, hazardu oraz leków. Znaczna większość nie może jednak pochwalić się równie silna wolą. Co więcej, każdy boryka się zarówno z trudnymi sytuacjami życiowymi, jak i ze stresem, a to staje się często dodatkowym bodźcem skłaniającym do poszukiwania pozornie łatwiejszej drogi. Tymczasem to, co początkowo możemy określić jako niegroźne przyzwyczajenie, bardzo szybko przeobraża się w uzależnienie, z którym trudno już sobie radzić. Organizm błyskawicznie przyzwyczaja się do stale dostarczanych mu używek, a do tego udowadnia, że potrafi się ich domagać coraz bardziej konsekwentnie i wytrwale. Właśnie w tym momencie można w szczególny sposób docenić nie tylko członków rodziny, ale również przyjaciół, jedni i drudzy stają się bowiem skarbem.

Człowiek zazwyczaj nie uświadamia sobie tego, że jest uzależniony i nie zauważa, że znajduje się niepokojąco blisko dna. Niestety, to on sam powinien dojrzeć do decyzji o tym, aby rzucić wyzwanie nałogowi. Na tym etapie kluczowa okazuje się rola specjalisty – psychologa. Warto korzystać przy tym ze wsparcia ośrodków leczenia uzależnień, obecność w nich zapewnia bowiem nie tylko fachową opiekę, ale również regularną kontrolę postępów osoby, która zmaga się z uzależnieniem. Ten ostatni czynnik wcale nie jest mało istotny, warto mieć bowiem świadomość tego, że wola człowieka silnie uzależnionego nie jest na ogół na tyle silna, aby samodzielnie wyszedł z nałogu.

Ogromną rolę w uzależnieniu odgrywa psychika, choć bowiem uzależnieni najbardziej obawiają się głodu odczuwanego przez organizm, poważnym problemem jest również to, co dzieje się w głowie pacjenta. To tam zaczyna się zresztą każde uzależnienie, mózg podpowiada nam bowiem, że używka może rozwiązać lub złagodzić nasze problemy. Jeśli z psychologiem skontaktujemy się wówczas, gdy uzależnienie znajduje się we wczesnym stadium, mamy zdecydowanie większe szanse na to, aby szybko wyjść z nałogu.

Najczęściej występującym wśród Polaków nałogiem już od dziesięcioleci jest alkoholizm. Niestety, dużą rolę odgrywają tutaj uwarunkowania historyczne, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że alkohol często towarzyszył naszym rodakom tak w chwilach sukcesów, jak i smutków. Problem jest o tyle poważny, że alkoholizm jest chorobą niełatwą, choć nie oznacza to wcale, że nie da się jej kontrolować, a nawet wyleczyć. Statystyki mówią o tym, że w niewielu państwach problem z alkoholizmem jest poważniejszy niż w Polsce i są to przede wszystkim Rosja i Ukraina. Stosunkowo mało znanym, a niestety coraz powszechniejszym nałogiem jest też lekomania, jeszcze jakiś czas temu postrzegana przede wszystkim jako problem farmaceutów. Dziś po leki możemy sięgać bez większego problemu, trudno dziwić się więc, że wiele osób upatruje w nich skutecznego rozwiązania swoich problemów. Szczególnie niebezpieczne okazują się w tym kontekście leki o działaniu psychogennym, z którymi należy postępować ostrożnie również dlatego, że ich przedawkowanie nie jest wcale trudnym zadaniem.

W najlepszym przypadku konsekwencją jest detoksykacja i pobyt w szpitalu, należy jednak bać się lekomanii, leki uzależniają bowiem szybciej niż alkohol. Znakiem naszych czasów jest również rosnący problem, jaki generują zarówno narkotyki, jak i dopalacze i nie przesadzają osoby, które uważają, że jest to chyba najniebezpieczniejsze uzależnienie. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o sile oddziaływania podobnych substancji na organizm, co staje się niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia zwłaszcza, jeśli są one przyjmowane regularnie. Wielu narkomanów nie jest nawet w stanie dożyć końca terapii i to nawet pomimo podejmowania prób walki z nałogiem. Dopalacze potrafią być nawet groźniejsze od narkotyków, zarówno lekarze, jak i terapeuci mają bowiem poważne problemy z uzyskaniem odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest ich skład. Zdarza się i tak, że brak wiedzy na jego temat uniemożliwia udzielenie pomocy osobom uzależnionym. Od niedawna dopalacze nie są już w Polsce legalne, nie przeszkadza to jednak ich dystrybutorom w wymyślaniu sposobów umożliwiających obchodzenie kolejnych luk w prawie. Jeszcze innym uzależnieniem, o którym mówi się, że jest znakiem naszych czasów, jest siecioholizm znany też jako uzależnienie od Internetu. Niestety, mania komputerowa zaczyna nam towarzyszyć już we wczesnym dzieciństwie, bardzo trudno jest przy tym zorientować się, w którym momencie staje się poważnym wyzwaniem. Niezmiennie problemem jest również uzależnienie od hazardu, który jawi się jako wciągający i atrakcyjny.
 

Licencja: Copyright - zastrzeżona