Terapia uzależnień jest wyzwaniem dla wielu specjalistów
Uzależnienie od alkoholu jest problemem o złożonej naturze, dlatego również terapia dla alkoholików musi odbywać się przy udziale wielu specjalistów. Zawsze jest to lekarz i psychoterapeuta, ale w miarę potrzeb można włączać także specjalistów z innych dziedzin czy lekarzy-specjalistów, jeśli będzie to konieczne.
Chodzi o to, żeby problem rozwiązywać kompleksowo. Nie można się zatem skupiać jedynie na uzależnieniu fizycznym, ale też nie można problemu alkoholowego sprowadzić do uzależnienia psychicznego. Oba te aspekty nie tylko współistnieją ze sobą, ale są powiązane i mogą działać wzajemnie wzmacniająco. Dobrej klasy prywatny ośrodek leczenia uzależnień zatrudnia lub współpracuje ze specjalistami wielu dziedzin, żeby móc pomagać pacjentom w jak najszerszym zakresie.
Terapia już dziś, ale z myślą o przyszłości
Terapia uzależnienia od alkoholu trwać może wiele tygodni, a jej postępy właściwie nigdy nie są widoczne z dnia na dzień. Każde kolejne spotkanie i podjęte działanie jest jedynie niewielkim krokiem, a dopiero suma wykonanej pracy będzie pozwalała na osiągnięcie pełnej wolności. Terapia dla alkoholików jest tym trudniejsza, im bardziej złożony jest dany przypadek i im dłużej pacjent tkwi w uzależnieniu.
Jest to dość poważny problem – trzeba samego uzależnionego przekonać, żeby nadal brał udział w terapii, mimo że nie będzie widział z dnia na dzień jej efektów, a często towarzyszyć mu będzie poważny dyskomfort. O ile wsparcie psychoterapeuty będzie w tym przypadku nieocenione, to trzeba pamiętać, że decyzja o zapisaniu się na terapię i pozostaniu na niej jest zawsze autonomiczną decyzją pacjenta.
To długie tygodnie trudnej walki o lepszą przyszłość. Historii ludzi, którzy skutecznie zerwali z nałogiem, jest całe mnóstwo i są one niezwykle motywujące, ale różnych form motywacji potrzeba każdego dnia. Dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia terapia. Leczenie uzależnienia w dużej mierze będzie sprowadzało się do przekonywania pacjenta, że postępy, choć może nie zawsze oczywiste, są coraz większe i dają nadzieję.
Wyzbyć się ocen w terapii uzależnień
Wiele osób mających problem z nadużywaniem alkoholu nie chce korzystać z terapii uzależnień, obawiając się ocen. W profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Terapeuci często powtarzają, że w zostaniu alkoholikiem nie ma winy uzależnionego, ale to on odpowiada za to, jak długo pozostanie uzależniony. O ile bowiem nie ocenia się nigdy pacjentów, o tyle elementem terapii jest wbudowanie w ich system wartości świadomości własnej roli. Uzależnienie odbiera kontrolę nad własnym losem i pacjenta na terapii trzeba przekonać do tego, że może tę kontrolę odzyskać.
O ile często w terapii trzeba poznać przyczyny uzależnień, to absolutnie nigdy nie obarcza się winą za taki stan samego uzależnionego. Taka postawa sprawia, że alkoholicy w ośrodku terapeutycznym odzyskują nie tylko zdrowie, ale i godność, o której utracie wielu z nich mówi jako elemencie ściśle związanym z uzależnieniem.
Zmiany stylu życia będą bardzo głębokie
Oczywiście, że można sprowadzić cały problem do prostego równania: żeby przestać być alkoholikiem, trzeba wyrzec się spożywania alkoholu. W warstwie językowej i logicznej jest to prawda, ale w szczegółach będzie to zadanie karkołomne. Często osoba uzależniona, żeby utrzymać efekt terapii, musi zmienić swoje otoczenie społeczne, wprowadzić daleko idące zmiany w stylu życia, dotyczące często aspektów, o których osoby niezajmujące się uzależnieniami nawet by nie pomyślały.
Podstawowym celem terapii jest więc pozbycie się choroby alkoholowej, ale wiele pracy trzeba też poświęcić w przygotowanie pacjenta do konieczności podejmowania trudnych, choć koniecznych decyzji, dzięki którym efekt będzie mógł się naprawdę utrwalić.