Zakup spółek z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny. Ludzie zaczęli zauważać zalety własnej firmy, a także przestali obawiać się ryzyka, widząc jak wiele korzyści mogą zyskać podczas prowadzenia działalności.
Własna firma to przede wszystkim możliwość podniesienia standardów swojego życia. Pozwala bowiem zarobić o wiele więcej niż podczas pracy na etat. Co więcej, samozatrudnienie pozwala nam pracować w elastycznych godzinach oraz dążyć do samorealizacji. Rejestracja spółek w Polsce jest niestety procesem niezwykle problematycznym, złożonym z licznych kwestii formalnych. Formalności te sprawiają, że przeciętne ewidencjonowanie spółki zajmuje 4 tygodnie. Na szczęście istnieje prosty sposób na zniwelowanie tych trudności. Stanowi go zakup gotowej spółki.
Gotowa spółka to podmiot gospodarczy w pełni przygotowany do poprowadzenia pod sobą działalności gospodarczej. Jednostka taka została już wpisana do należytych instytucji, czego potwierdzeniem są numery NIP, KRS, REGON oraz opcjonalnie numer VAT. Ponadto podmiot ten dysponuje kompletną dokumentacją, w której najważniejszym elementem jest umowa opracowana w formie aktu notarialnego. Podpisanie umowy spółki to jeden z nielicznych obowiązków przyszłego właściciela. Co ważne, formalność ta musi zostać dopełniona w obecności notariusza, a w razie braku płynnej znajomości języka polskiego, który na terenie naszego kraju jest językiem urzędowym także pod nadzorem tłumacza przysięgłego. Kwestia ta jest niezwykle istotna, ponieważ przepisy prawne nakazują, aby umowa została sporządzona właśnie w języku urzędowym, a przedsiębiorca musi być świadomy jej zawartości.
Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często nie posiadają zbyt dużych środków pieniężnych, które są bardzo kluczowe zwłaszcza podczas stawiania pierwszych kroków na rynku. Konieczny jest bowiem zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, wynajem lokalu itd. Z tego względu przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się ubiegać o kredyt bądź dotację. Tutaj bardzo często przeżywają ogromne rozczarowanie, gdyż instytucje finansujące nie są skore do pożyczania pieniędzy nowym jednostkom z praktycznie zerową zdolnością kredytową.
Co wówczas? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup spółki stażowej. Na rynku występują dwa rodzaje spółek ze stażem. Jedne to spółki, które w latach poprzednich prowadziły pod sobą przedsięwzięcie. Kupując taką spółkę przejmujemy ją włącznie z jej historią gospodarczą oraz ewentualnymi zobowiązaniami i zadłużeniami. Drugim rodzajem są spółki stażowe z czystą historią gospodarczą. Oznacza to, że jednostka taka mimo wcześniejszej rejestracji nigdy nie prowadziła pod sobą działalności. Tym samym jej zakup jest w pełni bezpieczny, gdyż nie naraża przedsiębiorcy na ewentualne konsekwencje wynikłe z aktywności poprzedniego właściciela.
Spółki stażowe charakteryzują się większą wiarygodnością na rynku. Stąd też mają ogromne szanse na pozyskanie środków finansowych w formie kredytów, pożyczek i dotacji unijnych. O wiele szybciej zyskają również klientów oraz partnerów biznesowych. Im dłuższy staż spółki tym większa jest jej zdolność kredytowa oraz zaufanie jakim została obdarzona przez odbiorców. Staż spółki niestety odbija się również na cenie gotowej spółki. Inwestycja taka wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami, dlatego też nie warto zrażać się ich kosztem. Aby znacząco zwiększyć szanse na sukces swojej działalności wystarczy już czysta spółka z rocznym stażem.