Apteka nie jest zwykłym sklepem, a farmaceuta to nie jest po prostu sprzedawca.

Data dodania: 2018-06-04

Wyświetleń: 895

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! W aptece obowiązują przepisy prawa farmaceutycznego i zarządzenia NFZ. Aptekarz i kierownik placówki mają wobec nas szczególne obowiązki, bo przecież chodzi tutaj o zdrowie. 

Ceny lekarstw w aptece


Ceny leków refundowanych są urzędowo określone i muszą być identyczne w każdej aptece.

Uwaga! Takie same ceny we wszystkich aptekach muszą mieć też leki, które przepisywane a na "100%" figurujące na liście leków refundowanych. Natomiast nie ma cen urzędowych ani ograniczeń na leki nierefundowane, a to oznacza, ze cena tego samego leku lub preparatu w kilku aptekach może się znacząco różnić.
 

Kto nadzoruje apteki?


Gdy problem dotyczy wydawania leków na recepty i tańszych odpowiedników można poskarżyć się do rzecznika Praw Pacjenta. W każdej aptece powinien być formularz skargi.

Uwaga! Obowiązkiem aptekarza jest przekazanie naszej skargi do biura rzecznika. Skargę można też wysłać mailem korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej na stronie: www.bpp.gov.pl.

Do Inspekcji Farmaceutycznej składamy skargę dotycząca np. jakości sprzedawanych preparatów lub gdyby apteka stosowała zakazaną reklamę.
 

Tańsze zamienniki leków


O tańsze zamienniki leków można zapytać np. na specjalnej infolinii Ministerstwa Zdrowia: 22 123 98 00.  Zawsze też należy pytać o tańsze zamienniki farmaceutę, a on ma obowiązek poinformować o tym klienta.

Uwaga! Poza tym informacja o tym prawie powinna wisieć w aptece. Zamienniki także są objęte refundacją.
 

Czy dyżurna apteka może doliczyć dopłatę za wykupienie lekarstwa w porze nocnej?


Tak, ale ustalona jest maksymalna wysokość takiej dopłaty.

Uwaga! Dopłata za usługę nocną nie może być wyższa niż  3,20 zł, niezależnie od liczby wydanych produktów leczniczych albo realizowanych recept. Apteka nie może pobrać dopłaty za wydanie antybiotyków lub jeśli na recepcie zamieszczono adnotację "cito".
 

Recepta przeterminowana


Jeśli klient chcemy wykupić przepisany lek ze zniżką, to - niestety - trzeba udać się do lekarza po nową receptę lub poprosić o aktualizację starej.

Uwaga! Ważność recepty na większość leków wynosi 30 dni od daty jej wystawienia, a na antybiotyki - tylko 7 dni od daty jej wystawienia.
 

Zwrot lekarstwa


Generalnie nie. Przepisy prawa farmaceutycznego mówią, ze produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi.

Uwaga! Wyjątkiem jest sytuacja i zwrot jest możliwy, jeśli preparat ma wadę jakościową (np. za mało tabletek w opakowaniu) lub gdy niewłaściwie wydano lek (np. w nieprawidłowej dawce).
 

Zakup bez recepty


Aptekarz w nagłych przypadkach może sprzedać bez recepty lek, który jest na receptę.

Uwaga! Ma takie prawo, a nawet obowiązek, jeśli jest to lek ratujący życie lub zdrowie, a pacjent nie może czekać.

W takich sytuacjach to on wystawia receptę (tzw. recepta farmaceutyczna). Trzeba jednak wtedy zapłacić za lek 100% ceny.
 

Kosmetyki w aptece


Apteka może prowadzić obrót kosmetykami, ale tylko takimi, które służą do pielęgnacji i utrzymania w czystości ciała, włosów oraz zębów.

Uwaga! Kosmetyki muszą być wystawione na wydzielonych stoiskach, nie mogą być przechowywane razem z lekami ani przeszkadzać w pracy apteki.

Natomiast apteki nie mogą sprzedawać kosmetyków przeznaczonych do perfumowania lub upiększania (np. wód toaletowych, cieni do powiek, farb do włosów itp.).

Także niektóre usługi są dozwolone w aptece, np. mierzenie ciśnienia, zważenie pacjenta, zmierzenie mu wzrostu. Ale taka działalność będzie legalna, jeśli  apteka nie oferuje tego w postaci reklamy (np. mierzenie ciśnienia gratis za zakup konkretnego preparatu).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena