Aptek internetowych na rynku nie brakuje. Kuszą - ceny mają niższe niż apteki stacjonarne. Jednak czasem nachodzi nas obawa czy to na pewno bezpieczne? Pomijając fakt bezpieczeństwa samych zakupów, ale przecież chodzi o nasze zdrowie! Jak sprawdzić czy apteka internetowa jest uczciwa i bezpieczna?

Data dodania: 2016-10-11

Wyświetleń: 1509

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zakupy w aptece internetowej są bezpieczne?

Nie można powiedzieć, że apteka internetowa to typowy sklep online. Zakupy, których w niej dokonujemy mają przecież istotny wpływ na nasze zdrowie. Musimy mieć pewność, że kupowane artykuły pochodzą z legalnego źródła i były właściwie przechowywane. Cena kusi - owszem, ale bezpieczeństwo i nasze zdrowie jest ważniejsze.

Działanie aptek internetowych jest również ściśle regulowane przez prawo farmaceutyczne. Aby zweryfikować legalność działania apteki, w której chcemy dokonać zakupów zwróćmy uwagę na kilka elementów.

Przy punkcie stacjonarnym

Bazą apteki internetowej musi być punkt stacjonarny. Jego adres powinien być podany na stronie. W tym punkcie będziemy mogli także odebrać leki zamówione na recpetę. Nie może odbyć się to w inny sposób - zgodnie z prawem leki na receptę odbieramy stacjonarnie. Jeśli właściciel apteki twierdzi inaczej - jest to coś co powinno nas zaniepokoić.

Zezwolenie Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego

Również powinno znaleźć się na stronie internetowej wraz z kontaktem do WIF, pod który podlega apteka.

Logo UE

Każda apteka internetowa powinna zamieścić na swojej stronie specjalne logo linkujące do właściwego wpisu w rejestrze aptek prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Możliwość kontaktu

Musimy wiedzieć jak skontaktować się z apteką, w razie pytań czy wątpliwości związanych z zamówieniem bądź też z produktem, który chcemy zamówić. Obok kontaktu z tzw. biurem obsługi klienta obowiązkowy jest kontakt do farmaceuty, który służy fachową poradą.

Mozna powiedzieć, że zakupy w aptece internetowej powinny przypominać zakupy "w realu" - z tą różnicą, że zakupy otrzymamy do domu. Pamiętajmy jednak o swoim bezpieczeństwie - jeżeli coś wzbudza nasz niepokój lepiej nie ryzykować. Jeśli apteka działa legalnie korzyści jest wiele: duży wybór produktów, z którymi możemy się dokładnie zapoznać, możliwość telefonicznych konsultacji z farmaceutą i wygoda - aby dokonać zakupów nie musimy nawet wychodzić z domu. Co do cen - rozważmy czy to zawsze się opłaca - zazwyczaj do ceny produktów doliczane są koszty przesyłki. Jeśli kalkulacja wychodzi na plus zaczynamy zakupy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena