Apteka jest miejscem, w którym każdy powinien znaleźć lekarstwo na swoją dolegliwość. Są to więc miejsca, które zajmują się sprzedażą leków i innych produktów medycznych. Nie wiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie aptek i o czym powinni pamiętać właściciele.

Data dodania: 2017-09-25

Wyświetleń: 958

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wyposażanie aptek - kilka słów o nim

Jeżeli decydujemy się na otworzenie apteki, oprócz tego, że powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę i uprawnienia, powinniśmy posiadać również odpowiednie wyposażenie apteki. Co powinno się w nich znaleźć? Na to pytanie postaramy się pokrótce odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Sprzęt specjalistyczny
Każda apteka powinna być wyposażona w sprzęt specjalistyczny. Możemy zaliczyć do niego m.in.:

  • Mikser recepturowy
    Jest to urządzenia, jak sama nazwa wskazuje służące do mieszania składników. Służy on do przygotowywania maści, kremów czy czopków. Obecnie najpopularniejsze miksery recepturowe to te automatyczne lub półautomatyczne, które pozwalają na bardzo łatwe przygotowanie odpowiednich medykamentów.
  • Wagi laboratoryjne
    Kolejnym ważnym urządzeniem, które powinno znajdować się w każdej aptece, są wagi laboratoryjne. Są to urządzenia, które z niezwykłą dokładnością powinny odmierzać różnego rodzaju składniki, które będziemy ważyć przy ich pomocy. W produkcji leków lub innych środków medycznych precyzja jest niezwykle ważna. W przeciwnym przypadku lek może przynieść odwrotne działanie do zamierzonego i zaszkodzić poszkodowanemu lub nawet doprowadzić do jego śmierci.
  • Chłodziarki farmaceutyczne
    Innym elementem wyposażenia apteki powinny być również specjalne chłodziarki farmaceutyczne, w których będziemy trzymać leki, wymagające niskiej temperatury przechowywania. Wiele leków wymaga trzymania ich w temperaturze z przedziału od ok. 2 do 8 stopni Celsjusza i to właśnie tego typu chłodziarki najczęściej spotkamy w aptekach.

„Normalne" wyposażenia apteki
Oprócz sprzętu specjalistycznego, każda apteka, powinna być wyposażona również w meble, ładę czy szklane gabloty, za którymi będą ustawione leki, które sprzedajemy. Odpowiedni wystrój wnętrza naszego sklepu z medykamentami ma szczególny wpływ na to, jak będą to miejsce odbierali klienci. Jeżeli będą czuli się w nim dobrze, istnieje duża szansa, że w przyszłości, również nas odwiedzą. Warto wiec wyposażyć naszą aptekę z głową.

Bardzo ważne jest również wyposażenie apteki w odpowiednie szafki na klucze, w których będziemy trzymać szczególnie silne leki, tak by utrudnić do nich dostęp osobom niepowołanym. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo innych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena