Dobierając wyposażenie apteki należy kierować się nie tylko estetyką i trendami marketingowymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością i przepisami prawa, które w tym przypadku są mocno restrykcyjne. I nie są to przepisy martwe, ponieważ Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne regularnie wykonują kontrole aptek, a wyniki są podawane do wiadomości publicznej.

Data dodania: 2017-02-02

Wyświetleń: 1381

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Częste błędy w wyposażeniu apteki

Kary nie są bardzo surowe, niemniej jednak zdecydowanie warto zadbać o to, by nie musiały zostać nałożone.

Na rynku działają firmy specjalizujące się w projektowaniu i aranżacji wnętrz aptecznych i warto z takiej usługi korzystać. Trzeba jednak przypilnować tego, by architekt projektował wszystkie strefy zgodnie z regulacjami prawnymi. Oczywiście nie można też zapomnieć o tym, że apteka musi być miejscem przyjaznym i atrakcyjnym dla pacjenta, wzbudzać jego zaufanie i zachęcać do regularnych zakupów. Na te ostatnie kwestie największy wpływ mają rzecz jasna ceny leków i podejście farmaceutów, ale klimat wnętrza także jest nie bez znaczenia.

Szczególnie dużo kłopotów sprawia organizacja stanowiska recepturowego, system przechowywania lekarstw gotowych oraz wykonywanych na miejscu, a także dbałość o prawidłowy mikroklimat. Jeśli chodzi o recepturę, należy zadbać o zapewnienie należytej konserwacji urządzeń oraz skrupulatną ewidencję produktów oraz wytwarzanych lekarstw. W kwestii przechowywania największą trudnością jest wyraźne odseparowanie lekarstw od suplementów diety i innych artykułów dostępnych w aptece (np. środków higienicznych, artykułów dla niemowląt). Ten dodatkowy asortyment w żaden sposób nie może zakłócać podstawowej działalności apteki, którą stanowi sprzedaż lekarstw, udzielanie pacjentom porad oraz wykonywanie leków recepturowych. Tymczasem codziennością jest widok leków i suplementów zlokalizowanych tuż obok siebie, co może wprowadzać i często wprowadza w błąd nieświadomych pacjentów. Reguła ta dotyczy także magazynowania – w magazynie powinna być wydzielona strefa dla leków i pozostałych artykułów.

Jeżeli chodzi o mikroklimat, przepisy nakazują utrzymywanie w aptece temperatury w zakresie 15-25 stopni Celsjusza i wilgotności nie przekraczającej 70%. Oczywiście w aptece musi się także znaleźć lodówka i szafa chłodnicza, gdyż wiele lekarstw musi być przechowywanych w niskiej temperaturze. Przepisy wymagają, by każde pomieszczenie apteczne było wyposażone w urządzenia umożliwiające badanie mikroklimatu, a więc termometry oraz higrometry.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena