Na wstępie myślę, że warto napisać kilka słów właśnie na temat spółki komandytowej, która należy do spółek osobowych i wiążę się z prowadzeniem przedsiębiorstwa pod własną nazwą. 

Data dodania: 2016-06-06

Wyświetleń: 975

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakładanie spółki komandytowej

W spółce tej występują dwa rodzaje wspólników – komplementariusze, których odpowiedzialność jest nieograniczona, a także komandytariusze, którzy odpowiadają do określonej w umowie sumy. Wspólnikami tymi mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (np. inne spółki).

1. Wspólnicy w spółce komandytowej

Spółka komandytowa należy do spółek, w których muszą występować każdorazowo dwa rodzaje wspólników. W tym przypadku są to komplementariusze oraz komandytariusze. Jednak w zakresie zarówno pierwszego, jak i drugiego rodzaju wspólników występują różnice związane m.in. z prowadzeniem spraw spółki, jej reprezentowaniem, a także odpowiedzialnością za jej zobowiązania.

Tym sposobem, komplementariusz jest wspólnikiem uprawnionym do reprezentacji spółki oraz prowadzenia jej spraw. W jego obowiązkach leży zarządzanie, a także kierowanie spółką. Natomiast do komandytariusza należy zadanie związane z kontrolowaniem oraz nadzorowaniem działalności prowadzonej przez daną spółkę.

Warto wspomnieć, że zarówno komplementariusze, jak i komandytariusze są zobowiązani do tego, aby wnieść wkład do spółki, jak również uprzywilejowani by uczestniczyć w jej zyskach.

2. Podatki w spółce komandytowej

Spółka komandytowa, która prowadzi własną działalność gospodarczą nie jest podatnikiem podatku dochodowego, ale muszą go opłacać wszyscy jej wspólnicy. Sama spółka jest zobowiązana jedynie do opłacania podatku od towarów i usług.

W przypadku spółki komandytowej mamy do czynienia z jednorazowym opodatkowaniem osiąganych dochodów. Przykładowo w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością występuje opodatkowanie podwójne, a więc w pierwszej kolejności płaci się 19% podatku, a następnie podatek od dywidendy wypłacanej wspólnikom.

3. Umowa spółki komandytowej

Sporządzenie umowy spółki, w tym przypadku komandytowej, jest uważane za pierwszy etap jej zakładania. W treści umowy powinny znaleźć się informacje takie, jak firma oraz siedziba spółki, przedmiot prowadzonej działalności, czas na jaki została stworzona (niekoniecznie), oznaczenie wkładów wnoszonych przez wspólników + tzw. sumę komandytową, która jest kwotowym oznaczeniem odpowiedzialności każdego komandytariusza. Prócz tego, w umowie powinien znaleźć się zapis dotyczący zasad reprezentacji spółki, a także przyczyn, przez które spółka może zostać rozwiązana.

Bardzo istotne jest to, aby umowa spółki komandytowej została sporządzona w formie aktu notarialnego. W innym przypadku umowa jest nieważna.

4. Rejestracja spółki komandytowej w KRS

Kolejnym etapem zakładania spółki komandytowej jest przeprowadzenie jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, który jest znany wszystkim jako KRS. Zgłoszenia należy dokonać poprzez przeznaczone do tego formularze rejestrowe. Z chwilą dokonania wpisu do KRS powstaje spółka komandytowa i to właśnie od tego momentu zaczyna ona funkcjonować jako osobowa spółka prawa handlowego w obrocie gospodarczym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena