W jakim mieście najczęściej zawierane są rozwody? Jak należy się do niego przygotować? Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? 

Data dodania: 2015-07-14

Wyświetleń: 1029

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wynika z danych GUS, statystyczne małżeństwo zakończone rozwodem trwało 14 lat, rozpadło się z powodu niezgodności charakterów, a  małżonkowie nie chcieli rozstrzygać o winie. Najczęściej przeprowadza się rozwody we Wrocławiu i okolicach, a najdłuższe szanse na długi związek małżeński mają mieszkańcy Kielc. I chociaż rozwód jest nadal traktowany jako ostateczność, z roku na rok przybywa par, które chcą zakończyć swój związek na sali sądowej.

Trochę statystyki

Współczynnik rozwodów (czyli stosunek ilości rozwodów do zawieranych małżeństw) w Polsce z każdym rokiem wzrasta. O ile w  2010 roku wynosił ponad 26,6%, w roku 2013 już 36,4%. Nasz kraj znajduje się tym samym w gronie państw o wysokim wskaźniku rozwodów, daleko nam jednak do Belgii (gdzie na 10 małżeństw 7 kończy się rozwodem) lub Hiszpanii, Portugalii, Czech i Węgier (ponad 60% wskaźnik rozwodów). Ilość par, które kończą małżeństwo nie jest jednakowa dla wszystkich rejonów w Polsce. Według danych statystycznych odnotowuje się najwięcej rozwodów we Wrocławiu i okolicach. W 2013 roku na Dolnym Śląsku przeprowadzono prawie 6 tys. rozwodów, z czego 1,5 tys. w samej stolicy województwa. Dla porównania najrzadziej rozwodzą się mieszkańcy woj. świętokrzyskiego (niecałe 1400 rozwodów w całym województwie).

Dlaczego rozwód?

Biorąc pod uwagę, że rozwód jest jedną z bardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka (obok śmierci bliskiej osoby oraz pobytu w więzieniu), jeśli już podejmiemy decyzję o zakończeniu małżeństwa warto zrobić to w sposób możliwie szybki i bezbolesny. Roztrząsanie na sali sądowej długo skrywanych uraz z pewnością nie pomoże, a jedynie zwiększy przeżywaną traumę. Jak podają dane GUS najczęstszym powodem zakończenia małżeństwa jest brak porozumienia między partnerami, zdrada  lub długa nieobecność jednego z małżonków.

Rozwód krok po kroku

Skorzystanie z usług dobrego adwokata wydaje się najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy rozwieść się szybko i z klasą. Pomoc prawna pozwoli nam również skutecznie wyegzekwować podział majątku oraz ewentualną opiekę nad dzieckiem i alimenty.  Koniec związku to nie tylko zerwanie kontaktu z osobą, którą niegdyś darzyliśmy uczuciem, ale uzgodnienie wszelkich kwestii formalnych, takich jak kto zostanie posiadaczem mieszkania lub samochodu, kto będzie spłacał kredyt, lub zarządzał wspólną firma. Dobry adwokat pomoże nam napisać pozew o rozwód, podpowie jakie dowody musimy zgromadzić oraz zapewni profesjonale wsparcie podczas rozpraw w sądzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena