Przedmioty, które nie są objęte wspólnością ustawową to te, które należą do osobistego majątku każdego z małżonków.
Przedmiot, który należał do małżonka przed ślubem należy do majątku osobistego, a tym samym nie może on należeć do majątku wspólnego małżeństwa. Zgodnie z prawem cywilnym do majątku wspólnego należą:
Wynagrodzenie, jakie otrzymują małżonkowie i wszelkie inne dochody z działalności każdego z małżonków;
Dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego jak np. dochody z wynajmu mieszkania, które należy do jednego z małżonków;
Środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
W przypadku, gdy małżonek kupi na siebie samochód, a środki, jakimi zapłacił za pojazd, należą do majątku wspólnego, to samochód ten będzie wliczał się do wspólnego majątku małżonków, i nie ma znaczenia w tym przypadku, że właścicielem będzie jedno z nich.
Urządzenia domowe
Wszystkie przedmioty domowego użytku należące do małżonków są objęte wspólnością majątkową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie i darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Do przedmiotów codziennego użytku nie można wliczyć takich przedmiotów jak antyki, dzieła sztuki oraz wszelkie inne przedmioty o ponadprzeciętnej wartości.
Co powodują stosunki majątkowe?
Należy pamiętać, iż ustanie wspólności majątkowej nie wiąże się z ustaniem wspólności najmu lokalu, jeśli lokal ten służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez małżonków rodziny. Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może z ważnych powodów - na żądanie jednego z małżonków - znieść wspólność najmu lokalu.