Rozwody stają się coraz bardziej powszechne  z dnia na dzień – i ciężko jest wskazać przyczynę takiego stanu rzeczy. Jednak rozpad związku małżeńskiego zawsze jest tragedią, jeszcze większą jeśli para ma już dzieci. Bo to właśnie najmłodsi tracą najwięcej.

Data dodania: 2017-05-26

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co jeśli zdecydujecie już, że wspólna przyszłość nie istnieje? Trzeba podjąć decyzję o rozwodzie lub separacji. Jednak jaka jest różnica między jednym i drugim, a co ważniejsze, na które z nich lepiej się zdecydować?

Czym jest separacja?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że faktyczna separacja następuje w momencie zupełnego zerwania pożycia małżeńskiego. Do jej uprawomocnienia niezbędna będzie decyzja  sądu w tej sprawie – nawet jeżeli małżonkowie się rozstaną, a żadne z nich nie wniesie do sądu pozwu o separacje, nadal pozostaną oni w formalnym związku. Jednak po wniesieniu pozwu, jeżeli sąd wyda decyzję o separacji, para nadal pozostaje małżeństwem.

Po co więc separacja? Najważniejszym następstwem jest rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami. Po ustaleniu części wspólnej dóbr materialnych, sąd orzeka o tzw. podziale majątku. Na stronach postępowania nadal jednak spoczywa obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny – nawet gdy w związku nie ma dzieci.

Separacja – prostsza droga

Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać orzeczenie o separacji, niż orzeczenie o rozwodzie. Sąd może wydać taki wyrok na żądanie męża lub żony (bądź obojga). Na wokandzie nie będziemy musieli uzasadniać i udowadniać rozpadu pożycia małżeńskiego. Sąd nie będzie również sprawdzał, który z  małżonków winny jest rozpadowi związku.

Orzeczenie o separacji  wydawane jest przed sąd okręgowy, na terenie którego strony są zameldowane – jeżeli nie przynależą do tego samego okręgu, orzeczenie wydaje są właściwy dla jednego z nich. 

Oczywiście najłatwiej będą miały osoby, które nie mają małoletniego dziecka, sprawę dodatkowo może ułatwić wystąpienie z takim związkiem przez oboje małżonków – najczęściej sprawa rozwiązywana jest wtedy w trybie bezprocesowym.

Mimo, że o separacje jest zdecydowanie łatwiej niż o rozwód, sąd może nie wydać takowego oświadczenia w przypadku, w którym:

  • byłoby ono sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • ucierpiałoby na nim dobro małoletniego dziecka.

Obowiązki w trakcie separacji

Sytuacja wygląda tu podobnie jak w przypadku rozwodu – na strony nakładany jest obowiązek alimentacyjny. Jeżeli jeden z współmałżonków nie został uznany za winnego rozpadu związku i znajduje się przy tym w niedostatku (lub separacja pogorszy jego sytuację materialną), może on zażądać od drugiej strony alimentów.

Na osoby  pozostające w separacji nakłada się także obowiązek udzielenia wzajemnej pomocy – tak finansowej jak i psychicznej. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena