Pośrednictwo handlowe to nowa, zyskująca z dnia na dzień na popularności branża. Polega na nawiązywaniu współpracy biznesowej z potencjalnymi kontrahentami oraz na pozyskiwaniu nowych klientów.

Data dodania: 2013-01-22

Wyświetleń: 1333

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie na rynku pracy jest wiele ofert związanych z tym zawodem. Niestety, nie każdy posiada predyspozycje, by pracować w tym trudnym i wymagającym zawodzie. Prawdziwy agent to specjalista w wielu dziedzinach, dlatego też rekrutacja do firm na to stanowisko jest niezwykle skomplikowana i zazwyczaj kilkuetapowa.

Jak zostać trade agentem?

Pierwszy etap polega na wypełnieniu testów z dziedziny logistyki, psychologii, matematyki, zwanych potocznie testami na inteligencję. Wykwalifikowany trade agent potrafi bowiem rozplanować sobie czas pracy i czas, jaki przeznaczy na rozmowę z potencjalnym klientem czy kontrahentem. Psychologia jest niezbędna, aby rozpoznać potrzeby klienta, jego nastrój. Trafna ocena sytuacji pozwoli zyskać aprobatę rozmówcy. Jego przychylność może zaowocować podpisaną umową bądź sprzedanym produktem. Pośrednictwo handlowe wiąże się także z matematyką. Bez znajomości królowej nauk ścisłych nie przetrwamy długo w tym zawodzie. Ta praca polega w końcu na generowaniu zysków i minimalizowaniu strat.

Drugi etap polega na krótkiej rozmowie z wszystkimi chętnymi. Rozmowa ta ma na celu zbadanie błyskotliwości potencjalnych pracowników oraz ocenę ich aparycji. Współpraca biznesowa bowiem w dużej mierze opiera się na właśnie tych cechach. Naukowcy wykazali, iż ludzie chętniej nawiązują kontakt z osobami o sympatycznym wyglądzie, uprzejmymi, błyskotliwymi i uśmiechniętymi. Wskazane cechy są nieodłącznym elementem pracy agenta. Branża, jaką jest handel, zmusza do inwestowania w siebie, w swój wygląd. Trade agent nie powinien być ani bardzo młody, ani stary. Bez znaczenia jest płeć, liczą się umiejętności.

Etap trzeci to zbadanie kandydata na trade agenta w akcji. Najczęściej komisja rekrutacyjna przydziela zadanie polegające na umiejętnym zareklamowaniu i sprzedaży wskazanego produktu. Sprawa nie wydaje się łatwa, gdyż musimy przekonać do zakupu członków samej komisji, obeznanych z produktem i odpornych na wszystkie sztuczki marketingowe, Jeśli nam się to uda, możemy być pewni, że praca jest nasza.

Wady i zalety pracy trade agenta

Zawód jest niestety niezwykle wymagający i czasochłonny. Aby współpraca biznesowa układała się pomyślnie, musimy być dostępni dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dyspozycyjność jest na wagę złota. Oczywiście bez uprawnień do kierowania samochodem osobowym nie mamy nawet co marzyć o dostaniu takiej pracy. Wadą jest także charakter zatrudnienia. W Polsce niestety trade agenci są zatrudniani praktycznie jedynie na umowę zlecenie lub też na czas określony. Trzeba być super agentem, aby otrzymać umowę na czas nieokreślony. Na takie działania mogą pozwolić sobie jedynie duże firmy lub wręcz holdingi.

Zawód handlowca ma także swoje plusy, którymi niewątpliwie jest zachęcająca pensja. Dobry agent zarabia nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. W dużej mierze zarobki pochodzą z prowizji naliczanej od ilości sprzedanego produktu bądź podpisanych umów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena