Co roku prawo jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. W dobie kryzysu gospodarczego i licznych przekrętów finansowych, zawód prawnika staje się łakomym kąskiem w oczach wielu. Tylko czy dla każdego jest on stworzony?

Data dodania: 2012-10-23

Wyświetleń: 1341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Życie radcy prawnego obraca się wokół zdobywania wiedzy – najpierw przez pięć lat studiów, następnie przez okres aplikacji i wreszcie podczas praktyk zawodowych. To jeszcze jednak nie koniec – wszelkie doświadczenia i wnioski z nich wyciągnięte, a także wrodzona wrażliwość i wyobraźnia, liczą się w poczet owej wiedzy. Wszystko to jest jedynie podstawą i zmierza do wyższego celu: osiągnięcia perfekcji w wykonywaniu swojego zawodu. Wiedza jest kluczem do wykształcenia narzędzi świadczących o dokładności i rzetelności – tak w posiadanej wiedzy, jak i umiejętnym konstruowaniu pism. Profesjonalistę cechuje również odwaga w głoszeniu sądów, będących dowodem zdobytej wiedzy i doświadczenia, a także umiejętne słuchanie obydwu stron sporu.

W pracy radcy dużą rolę odgrywa jego kancelaria prawnicza – w tym wypadku powiedzenie „jak cię widzą – tak cię piszą” wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Skoro ma być to siedziba profesjonalisty, to wyglądem swym powinna sprawiać takie właśnie wrażenie. Uzyskamy je, utrzymując nienaganny porządek na biurku i w dokumentacji, a także schludny i czysty wygląd całego pomieszczenia. Warto pomyśleć o odpowiedniej dekoracji miejsca – powinno wydawać się estetyczne, a wręcz odrobinę przytulne – dzięki temu zyskamy przychylność klienta już na samym wejściu. Pomóc może również wydzielenie przestrzeni dla kontrahentów, tak aby nie przeszkadzać w pracy pozostałym pracownikom kancelarii, a klientowi zapewnić wrażenie intymności.

Radca prawny, podobnie jak pozostałe zawody działające w zakresie prawa, podlega etyce prawniczej. Reguły, które się na nią składają, zawarte są w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Mają być one gwarancją rzetelności, uczciwości i sumienności prawnika. Prócz tego, Kodeks zawiera najważniejsze wartości zawodu radcy prawnego, w tym ścisłe unikanie konfliktu interesów. Spośród zasad tego zawodu należy wymienić przede wszystkim obowiązek utrzymania tajemnicy zawodowej, obowiązek dbania o rozwój zawodowy i ustawicznego kształcenia. Kodeks ustala również zasady, według których powinny przebiegać kontakty z klientami oraz reguły współpracy radcy prawnego z innymi podmiotami prawnymi (sądami, urzędami, samorządami, radcami prawnymi).

Podstawą każdego układu powinno być zaufanie. Jako podmioty działające z ramienia sprawiedliwości, prawnicy powinni w sposób szczególny przestrzegać prawa polskiego, a zwłaszcza własnej etyki zawodowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena