W nadchodzące Święto Niepodległości organizacja Slow Food zachęca do powrotu do naszych starych kulinarnych tradycji i skosztowania gęsiego mięsa. Od 11 listopada potrawy z gęsi znajdą się w menu wielu polskich restauracji. 

Data dodania: 2011-11-10

Wyświetleń: 1575

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

images?q=tbn:ANd9GcTrc2tXOMt_Rt5GrSVYAulUR3AU-Pwj3SAcHw5VNXrtXIyc_lwdBAGęsina na św. Marcina” to część wielkiej ogólnopolskiej akcji promującej mięso tego gatunku ptaków. Tegoroczne imprezy będą się odbywać pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, co daje szansę na promocję naszego kraju i jego tradycji kulinarnych oraz stwarza szansę na rozwój eksportu gęsiego mięsa. 


Dobra kuchnia w rozumieniu Slow Foodu opiera się na trzech kluczowych pojęciach: dobre, czyste, sprawiedliwe. I taka właśnie jest polska gęś owsiana: dobra, czysta i sprawiedliwa. Pyszna i aromatyczna gęsina w naszej kulinarnej kulturze znana od wieków, dziś wraca do łask m.in. dzięki akcji „Gęsina na św. Marcina” organizowanej przez województwo kujawsko-pomorskie i organizację Slow Food. Właśnie teraz jest najlepszy sezon na gęsinę, a dań na jej bazie będzie można spróbować na licznych festynach, które zaczną się od 11 listopada. 

Mięso z gęsi posiada nie tylko niezrównane walory smakowe dzięki swej soczystości i kruchości, lecz ma również wyjątkowe właściwości zdrowotne. Posiada ono bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, żelaza, a także witamin z grup A, B i E. Tłuszcz gęsi, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych, jest uważany za jeden ze zdrowych tłuszczów drobiowych. Smalec gęsi jest dobrą alternatywą dla oliwy. Można go nazwac "oliwą północy". Gęsina zalecana jest przez dietetyków w przypadku osłabienia organizmu, a także w profilaktyce schorzeń naczyniowo-sercowych. 

Gęsie mięso już ma rzeszę wiernych fanów. W czasie trwania pierwszej edycji akcji „Gęsina na św. Marcina” znani szefowie kuchni przygotowali po trzy autorskie przepisy potraw z gęsiny, które w listopadzie 2009 roku były serwowane w ich restauracjach, a teraz zostały wydane w formie ksiązki i ebooka. Poniżej znajduje się przepis na staropolską gęś pieczoną, nadziewaną kiszoną kapustą:

- Gęś moczyć przez około godzinę w wodzie, następnie osuszyć ściereczką. Odciąć szyję i skrzydła. Nasolić zewnątrz i w środku, natrzeć pieprzem, solą i majerankiem. Odstawić na godzinę.

- Cebulę obrać i upiec w piekarniku rozgrzanym do 220°. Ostudzić i zetrzeć na tarce.

- Czosnek obrać i rozetrzeć z łyżeczką soli.

- 100 g słoniny pokroić w kostkę, pozostałą część w cienkie plasterki.

- Kapustę lekko odcisnąć, pokroić, zalać szklanką wrzątku, garnek należy przykryć. Doprowadzić do wrzenia i gotować na dużym ogniu przez 3 minuty. Dodać cebulę, pokrojoną w kostkę słoninę oraz czosnek, sól i pieprz. Wymieszać i dusić na małym ogniu przez 50 minut, zdjąć z ognia i ostudzić.

- Przygotowanym farszem nadziać gęś, spiąć wykałaczkami, zaszyć, obłożyć plasterkami słoniny, podlać 2 – 3 łyżkami bulionu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 220° na dwie godziny. Przed końcem pieczenia podlać pozostałym bulionem.

- Gęś podawać podlaną własnym sosem z kluseczkami półfrancuskimi.

O tradycji spożywania gęsiny w dawnej Polsce mówi stare przysłowie „Na świętego Marcina dobra gęsina”. Dawniej, 11 listopada, w dniu św. Marcina tradycją było spożywanie gęsiny. Dla nas Polaków konieczne jest przywrócenie tego zwyczaju. Tym bardziej, że jest to dzień Święta Niepodległości, które zasługuje na specjalne wyróżnienie w każdym wymiarze, również kulinarnym. Dobrym przykładem takiego zwyczaju są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie w Dniu Dziękczynienia spożywa się pieczonego indyka. Organizatorzy zakładają, że ogólnopolska akcja promocyjna „Gęsina na św. Marcina” spowoduje, iż spożywanie gęsiny w dniu Narodowego Święta Niepodległości powróci na dobre do polskiej tradycji. Program akcji promocyjnej obejmie m.in. szkolenia i warsztaty zarówno dla profesjonalistów, jak i dla uczniów szkół gastronomicznych, a także pasjonatów kuchni. Ciekawe przepisy na tradycyjne potrawy z gęsiny można pobrać bezpłatnie na swój komputer i wypróbować we własnej kuchni. Będzie i smacznie i patriotycznie!


Licencja: Creative Commons