Niedawna prowokacja dziennikarska ujawniła, jak łatwo dzieci mogą natrafić w Internecie na nieodpowiednie osoby. Czy wiesz, jak zabezpieczyć przed takimi kontaktami swoja pociechę?

Data dodania: 2008-10-05

Wyświetleń: 3452

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli Twoje dziecko korzysta z Internetu powinieneś zwrócić uwagę na zapewnienie mu bezpieczeństwa podczas korzystania z Sieci. W Internecie bowiem oprócz gier i informacji szkolnych łatwo natknąć się na pornografię, przemoc, wulgaryzmy i inne szkodliwe dla dziecka treści oraz nieodpowiednie towarzystwo.

Trudno w 100% zabezpieczyć przed nimi pociechę. Przestrzeganie jednak kilku zasad bezpiecznego korzystania z Internetu może ograniczyć ryzyko zetknięcia się z niewłaściwymi treściami przez dziecko.

Oto kilka zasad bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci:

- Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu. Możecie je spisać i powiesić na ścianie w pokoju z komputerem. Rozmawiaj z dzieckiem o internetowych zagrożeniach. Nie ma sensu ich ukrywać,wytłumacz dlaczego powinno uważać na szkodliwe treści i unikać ich,
- Ustaw komputer w ogólnodostępnym pokoju. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad internetową aktywnością pociechy,
- Uczul dziecko, by nie podawało w Internecie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu itp. Powinno też chronić swój adres email i nie podawać go bez powodu w formularzach na stronach WWW oraz obcym osobom. W szczególności dziecko nie powinno wpisywać nigdzie poufnych danych, jeśli korzysta z Internetu w kafejce internetowej i innych miejscach publicznego dostępu do Sieci.
- Poznaj internetowych znajomych dziecka. Uświadom go, że nie zawsze ludzie w internecie są tymi, za których się podają. Rówieśnik może okazać się 40 letnim mężczyzną. Jeśli będzie chciało się spotkać z kimś poznanym w Internecie, niech zrobi to za Twoją zgodą i w obecności kogoś dorosłego lub znajomych.
- Ustal ramy czasowe, w których dziecko może korzystać z Sieci.
- Nie wyręczaj się komputerem w opiece nad dzieckiem. Rodzice często traktują telewizor jak opiekunkę dziecka. Nie jest to dobre, aczkolwiek treści w telewizji są w pewien sposób kontrolowane,natomiast w Internecie dziecko ma dostęp do wszelkich bulwersujących treści.
- Korzystaj z Internetu razem z dzieckiem. Poznasz jego zainteresowania i jednocześnie możesz je właściwie ukierunkować. To także dobra okazja do poszerzenia swojej wiedzy o komputerach i Internecie.
Jeśli zauważysz szczególnie niebezpieczne strony lub inne jakieś niepokojące zdarzenia w Internecie, zgłoś to URL=http://www.kidprotect.pl/organizacjom zajmującym się ich zwalczaniem/URL. Zwróć dziecku uwagę, że Internet nie jest anonimowy. pamiętaj też, że dziecko może być nie tylko ofiarą ale również sprawcą cyberprzestępstwa (np. udostępniając innym piracką muzykę lub programy)
- Zapewnij bezpieczeństwo dziecku Binstalując program kontrolujące wyświetlanie stron/B i czas dostępu do Internetu. Jednym z takich programów jest Opiekun Dziecka w Internecie. Znajdziesz go na stronie URL=http://www.opiekun.pl/entry.php?go=home&idp=30www.opiekun.pl/URL.

Zasady zasadami, jednak przede wszystkim należy rozmawiać z dziećmi i uświadamiać je, jakie treści mogą znaleźć w Sieci. Dzieci muszą wiedzieć, że nie wszystkie informacje w Internecie są prawdziwe i powinny umieć je oceniać. Najlepszą profilaktyką zagrożeń internetowych jest dobry kontakt z dzieckiem i edukacja.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena