Plemię Ślężan, to grupa rekonstrukcyjna zajmująca się odtwarzaniem kultury materialnej i duchowej Słowian zamieszkujących okolice Ślęży w X wieku. Są wśród nich wikingowie i wojowie słowiańscy. Plemię Ślężan zasilają również dziewczęta zajmujące się łucznictwem, tańcem oraz rzemiosłem.

Data dodania: 2010-07-12

Wyświetleń: 6526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W samym tylko Wrocławiu działa kilka grup zajmujących się XVII wiekiem, okresem wczesnego i późnego średniowiecza oraz wiekiem XX. Plemię Ślężan znane do niedawna jako Drużyna Wojów Ślężańskich zajmuje się rekonstrukcją kultury materialnej i duchowej Słowian Zachodnich skupionych przed wiekami wokół szczytów Ślęży. Nie oznacza to jednak, że wśród wrocławskich wojów i niewiast nie można spotkać morawian, wikingów, waregów czy madziarów. Wszystko w spójną całość łączą realia X-wiecznej Europy.

Nie da się ukryć, że do czasu pożaru w 2008 roku partynicki gród stanowił stały element w krajobrazie Wrocławia. Związanych z nim było kilka wczesnośredniowiecznych grup rekonstrukcyjnych, ale to właśnie Ślężanie zajmowali zaszczytne stanowisko gospodarzy. Drużyna działa od 1997 roku i do dzisiaj przeszła sporo zmian związanych nie tylko ze strukturą organizacyjną, ale również podejściem do samej rekonstrukcji.

Od pewnego czasu miłośnicy wczesnego średniowiecza skupieni wokół wrocławskich Ślężan, przestali zajmować się tylko i wyłącznie turniejami, a swoją uwagę zwrócili na aspekty społeczno-polityczne towarzyszące życiu naszych przodków. Oprócz tworzenia armii, dolnośląscy rekonstruktorzy postanowili zaangażować się w tworzenie feudalnego państwa ze wszystkimi jego konsekwencjami.

- Staramy się zwracać uwagę na wszystkie aspekty życia w średniowieczu. Wśród nas działają zatem rzemieślnicy, rybacy, miodosytnicy, garncarze itd. - przyznaje Zadar - wódz dolnośląskiego plemienia.

Naturalnie grupa otwarta jest na wszystkich zainteresowanych rekonstrukcją historyczną. Ze słów plemienników wynika, że każdy może pryjść i spróbować swoich sił nie tylko w wojennym, ale każdym innym rzemiośle. Spotkania grupy odbywaja się regularnie we wrocławskim Arsenale.

- Drużyna trenuje w każdy wtorek i czwartek na dziedzińcu muzeum. Każdy, kto chciałby zobaczyć taki trening lub wziąć w nim udział będzie mile widziany. Prośba jednak o wcześniejszy kontakt albo drogą mailową ([email protected]), albo przez nasz profil na facebooku. Można nas poznać po białym misiu na czerwonym tle - śmieje się Zadar.

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena