Czym różni się zawód adwokata od zawodu radcy prawnego? Gdzie mam się udać jeżeli potrzebuję prawnika do kancelarii adwokackiej czy może do kancelarii radcowskiej?

Data dodania: 2009-12-28

Wyświetleń: 3327

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Adwokat czy radca prawny - o to jest pytanie? Jeżeli zobaczymy obok siebie na sali przedstawicieli obu tych zawodów pierwsze co nam się rzuci w oczy to ich nieco odmienny strój zawodowy. Zarówno adwokat jak i radca prawny występują przed sądem w todze. Jednak adwokat ma togę z zielonym "kołnierzem", radca prawny z niebieskim. Podobnie odrębne kolory są zarezerwowane dla przedstawicieli innych zawodów prawniczych (np. w przypadku prokuratora jest to kolor czerwony).

Jaka jest jednak poza tym różnica między adwokatem i radcą prawnym? Adwokat ma szersze uprawnienia - może przede wszystkim być obrońcą oskarżonego w sprawie karnej. Tylko tyle i aż tyle. Trzeba jednak przyznać, iż różnice między oboma zawodami maleją. Okazuje się, że radca prawny może być obrońcą tyle że w sprawach o wykroczenia. Co więcej radca prawny może zostać wyznaczony obrońcą z urzędu w sprawie o wykroczenie. Inna istotna różnica to ta, iż adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy. Radca prawny może być zatrudniony na umowę o pracę.

Istnieje obecnie ruch zmierzający do połączenia obu zawodów (silny wśród radców prawnych). W efekcie w Polsce miałby istnieć jeden zawód - adwokat. Natomiast dotychczasowi radcowie prawni mogliby przepisać się do adwokatury. Pomysł ten jest odpowiedzią na coraz większe zbliżanie się obu zawodów. Nadal jednak pozostają nierozwiązane istotne problemy. Jednym z podstawowych pytań jest to czy w przypadku połączenia zawodów dawni radcowie prawni nadal będą mogli pozostawać w stosunku pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena