Gdy pracownik uczy się wieczorowo lub zaocznie
ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni roboczych w każdym roku studiów w szkole wyższej. Urlop przeznacza się na obowiązkowe zajęcia, a także na przygotowanie do egzaminów.
pracownik ma także prawo w ostatnim roku studiów do 21 dni urlopu na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do do egzaminu magisterskiego.
jeżeli czas pracy pracownika uniemożliwia stawienie się na zajęciach, uczącemu się pracownikowi przysługuje zwolnienie z części dnia pracy ( do 5 godzin tygodniowo)
Gdy pracownik wybrał zaoczne studia podyplomowe
ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni roboczych. Urlop wykorzystuje na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu nauki.
ma prawo do urlopu szkoleniowego w wymiarze do 6 dni. Urlop wykorzystuje na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych. Pracodawca ustala wymiar urlopu w zależności od czasu trwania szkolenia i egzaminów.
Trochę trudniej ma pracownik, którego pracodawca nie skierował na studia.
Wtedy może liczyć na :
urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy. Pracownik nie będzie miał prawa do wynagrodzenia na zasadzie porozumienia ( zależne od woli pracodawcy).
jeżeli pracownik uczy się w innej miejscowości, może wystąpić do pracodawcy o zwrot kosztów przejazdu, noclegu i diet ( jak przy delegacjach służbowych).
zwrot kosztów podręczników i pomocy szkolnych