Każdy pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę jak trudno jest wybrać odpowiednią osobę na stanowisko pracy. Wysyłane przez kandydatów CV nie zawsze w pełni oddają faktyczną umiejętność radzenia sobie w danej sytuacji. Warto skorzystać z metody assessment centre, która pozwoli wybrać osobę, która najlepiej sprawdzi się na konkretnym stanowisku. Na czym to polega?

Data dodania: 2023-07-06

Wyświetleń: 107

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Assessment Centre - Co to jest i kiedy stosować?
  1. Na czym polega assessment center?
  2. Metoda assessment center - Kiedy ją stosować?
  3. Zalety assessment center
  4. Jak przygotować się do testów assessment center?

1. Na czym polega assessment center?

Sesja assessment center polega na wykonywaniu przez zaproszone osoby określonych zadań, zbliżonych do tych, które czekają na wybranym stanowisku pracy. Podczas sesji wykonywane są testy osobowości, testy twórczego myślenia oraz zadania indywidualne. Ocena kompetencji kandydatów jest obiektywna i dokonuje jej kilku asesorów. Każda kompetencja potrzebna na stanowisku pracy sprawdzana jest przy pomocy co najmniej dwóch zdań.

2. Metoda assessment center - Kiedy ją stosować?

Assessment center wiąże się z inwestycją, ale w dłuższej perspektywie może przynieść firmie wiele korzyści. W czasie wykonywania zdań kandydaci do pracy oceniani są przez specjalnie przeszkolonych rekruterów, którzy obserwują jak radzą sobie w określonych sytuacjach. Taka metoda sprawdzenia umiejętności w praktyce jest o wiele skuteczniejsza od podejmowania decyzji na podstawie analizy CV i rozmowy kwalifikacyjnej.

3. Zalety assessment center

Metoda rekrutacji assessment centre ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:

  • kandydaci oceniani są w sposób obiektywny i bezstronny przez zewnętrznych rekruterów,
  • oceniane są umiejętności oraz potencjał rozwoju,
  • możliwość porównania kilku kandydatów w czasie sesji,
  • oszczędność czasu,
  • zmniejszenie ryzyka związanego z zatrudnieniem niekompetentnego pracownika.

4. Jak przygotować się do testów assessment center?

Rekrutacja przy użyciu metody assessment center nie zawiera określonych pytań i zadań. W celu jak najlepszego przygotowania się do sesji należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat firmy, do której aplikuje kandydat. Pomóc może wnikliwa analiza informacji na stronie internetowej firmy oraz na profilach społecznościowych. Warto również zapoznać się z zadaniami, które wykonywane są na konkretnym stanowisku. To przede wszystkim ich będą dotyczyły testy podczas sesji assessment center. Na sesję najlepiej przyjść będąc wypoczętym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena