Praca w Niemczech
Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że Niemiecki rynek pracy nie jest jednolity – duże braki kadrowe związane są nie tylko z pracami wymagającymi specjalistycznych kwalifikacji i umiejętności, ale również z zajęciami, które pod względem merytorycznym nie są specjalnie wymagające, jak chociażby pełnienie roli opiekunki/opiekuna wobec osoby starszej.
Przede wszystkim język
Podjęcie pracy na terenie Niemczech zgodnie z podstawową zasadą Unii Europejskiej, a więc swobodnym przepływem pracowników, nie wymaga spełniania żadnych dodatkowych warunków i formalności – obowiązują nas takie same zasady jak obywateli Niemiec. Licząc na podjęcie jednak jakiejkolwiek pracy za zachodnią granicą warto mieć opanowany język niemiecki przynajmniej w podstawowym stopniu – ułatwia to nie tylko uzyskanie pracy, ale również w niektórych branżach jest wymogiem koniecznym. W jakich branżach Niemcy poszukują pracowników?
Niemiecki urząd statystyczny wskazuje, że średnia pensja osób zatrudnionych na pełnym etacie to około 3500 euro (dane za rok 2015).
Opiekunki/opiekunowie do osób starszych (opieka socjalna)
Jedną z łatwiejszych, ale zarazem dość wymagających prac, w których Niemcy mają znaczne braku kadrowe jest opieka nad osobami starszymi – wykształcenie kierunkowe związane z pielęgniarstwem i opieką zwiększa nasze możliwości, jednak nie jest wymogiem koniecznym – wszystko zależy od stanu zdrowotnego osoby, która wymaga opieki. Zarobki? Około 8-9 Euro za godzinę pracy.
Kucharze
Wbrew pozorom pomimo olbrzymiej popularności kuchni zagranicznej i sporej ilości fast foodów na niemieckich ulicach, w Niemczech brakuje dobrych szefów kuchni – doświadczenie w branży może nam tylko pomóc, jednak najważniejsze są umiejętności. Zarobić możemy w zależności od restauracji i naszego stanowiska w niej (młodszy kucharz/szef kuchni) nawet do 3-5 tysięcy Euro.
Lekarze
Coraz większa liczba polskich lekarzy wybiera pracę za Odrą – znacznie lepsze warunki pracy, krótszy czas pracy i zarobki na poziomie 5-15 tysięcy z pewnością są jednym z czynników decydujących. Wymogi to oczywiście odpowiednia specjalizacja lekarska, własna praktyka lekarska oraz opanowanie języka niemieckiego w stopniu biegłym.
Informatycy
Zawodu informatyka nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać – niemieckie firmy mają problemy kadrowe zarówno z osobami zarządzającymi sieciami, jak i koderami. W obu przypadkach, w zależności od naszego doświadczenia i umiejętności, możemy zarobić nawet do 15 tysięcy Euro w rozliczeniu miesięcznym. Język niemiecki? Niekoniecznie. Większość firm w branży informatycznej to międzynarodowe korporacje, w których obowiązuje język angielski i to on jest podstawowym w komunikacji z przełożonymi.
Pracownicy budowlani
Ze względu na rosnący popyt na rynku mieszkaniowym również niemiecka gospodarka zaczyna odczuwać braki kadrowe w dziedzinie budownictwa. Podstawowy pracownik fizyczny na budowie może liczyć na zarobki do 3 tysięcy Euro, zaś inżynierowie budownictwa nawet w okolicach 15 tysięcy. Liczą się tutaj nasze umiejętności oraz wykształcenie typowo kierunkowe (punktowani są absolwenci kierunków związanych z budownictwem). Nie jest to lekka praca, ale z pewnością poziom wynagrodzenia jest wystarczający, aby przyciągnąć pracowników również z Polski.
Podsumowując, nawet na powyższych przykładach najbardziej poszukiwanych pracowników w Niemczech, które w żaden sposób nie wyczerpują aktualnych miejsc pracy, wyraźnie widać, że każdy może znaleźć prace na Niemieckim rynku pracy. Poszukiwania najlepiej rozpocząć od Internetu i haseł "praca Niemcy", "praca w Niemczech", "oferty pracy w Niemczech" - wiele polskich agencji pracy również pomaga w znalezieniu ofert adekwatnych do kwalifikacji!