Gdzie szukąc pomocy za granicą? Praca za granicą kojarzy nam się z czymś nowym, noszącym znamiona przygody. Ale czy wiemy gdzie szukać pomocnej reki w razię potrzeby? 

Data dodania: 2016-03-30

Wyświetleń: 924

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od kilku lat Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę, zwłaszcza do państw Unii Europejskiej. Podstawowym powodem są trudności ze znalezieniem pracy w Polsce oraz znacznie wyższe zarobki i świadczenia socjalne, które przysługują Polakom na takich samych zasadach, jak obywatelom danych państw.

 

Praca za granicą

 

Polacy szukający zatrudnienia za granicą mogą korzystać z różnych sposobów jej znalezienia. Najczęściej korzystają z kontaktów prywatnych. Mają wtedy pewność znalezienia pracy, mogą liczyć na pomoc w znalezieniu mieszkania. Jednak nie zawsze taka praca jest całkowicie legalna. Może się okazać, że pracodawca nie zarejestrował pracownika i nie płaci za niego składek ubezpieczeniowych.

 

Duża grupa Polaków decyduje się na wyjazdy do prac sezonowych. Ryzyko w takim wypadku jest bardzo duże, ponieważ pracodawcy nie podpisują umów, nie płacą składek ubezpieczeniowych. Bardzo często zdarza się, że nie zapewniają również przyzwoitych warunków lokalowych.

 

Inną formą jest zatrudnienie za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji pracy. Zapewniają one nie tylko pracę i miejsce zamieszkania, ale także gwarantowane prawem urlopy i pomoc prawną w przypadku wystąpienia trudności. Zarobki w tym rodzaju zatrudnienia są nieco inne, ale gwarancja zapewnienia wszystkich należnych praw znacznie większa.

 

Pomoc za granicą

 

W pierwszej kolejności Polacy mogą szukać pomocy w placówkach dyplomatycznych – ambasadach i konsulatach. Na pomoc konsularną mogą liczyć osoby, które są dyskryminowane w pracy lub znalazły się w trudnej sytuacji losowej, np. zostały aresztowane, ukradziono im dokumenty, ograniczono ich prawa, padły ofiarą przestępstwa. Podstawowe formy pomocy to:

 

•    prawo do tłumacza,

•    prawo do adwokata,

•    prawo do pomocy prawnej wobec pracodawców i urzędów.

 

W związku z dużą ilością Polaków pracujących za granicą uruchamiane są różne ośrodki pomocy pozarządowej. Jedną z nich są bezpłatne punkty informacyjne np. w Niemczech prowadzone są przez organizacje związkowe, w Anglii Polacy mogą liczyć na pomoc psychologiczną stowarzyszenia polskich psychologów. Wszystkie porady udzielane są bezpłatnie.

 

Niestety w najgorszej sytuacji znajdują się rodacy, którzy decydują się na wyjazd „w ciemno” bez znajomości języka. Na bezinteresowną pomoc innych Polaków liczyć nie mogą, gdyż często traktowani są jako potencjalni konkurenci.

Licencja: Creative Commons