Czy  brexit stanie się realnym zagrożeniem dla Polaków mieszkających na wsypach? 

Data dodania: 2016-09-16

Wyświetleń: 1232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Wielka Brytania uważana była za idealną lokalizację docelową zarobkowych wyjazdów wielu Polaków - aktualnie, według statystycznego urzędu brytyjskiego mieszka tam ponad osiemset tysięcy obywateli Polski, którzy znaleźli w Anglii zatrudnienie oraz ustabilizowali swoją sytuację rodzinną oraz finansową. Decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudziła więc mnóstwo kontrowersji, jak również ukazała nową perspektywę sytuacji polskich imigrantów w Anglii.

Brexit - decyzja celująca w Polaków

Praca w Wielkiej Brytanii stanowiła dla wielu polskich obywateli ucieczkę od trudnej i niejednokrotnie przytłaczającej rzeczywistości w kraju. Brak zatrudnienia oraz perspektyw na rozwój skłaniały rzesze Polaków do wyjazdu za granicę, w celu poszukiwania lepiej płatnej pracy. Z uwagi na mnogość polskich imigrantów zatrudnianych w Anglii, decyzja dotycząca wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej wydaje się trafiać zwłaszcza w osoby pracujące na terenie Anglii.

Warto zaznaczyć, że w nawiązaniu do głosowania w sprawie brexit'u oczywiste stało się negatywne nastawienie Brytyjczyków do pracowników z Polski, którzy traktowani są jako element zatłaczający angielski rynek pracy oraz utrudniający znalezienie źródła zarobku rodowitym Anglikom. Narastające negatywne nastroje wzmagane są przez brytyjskie media, które tworzą negatywny wizerunek imigranta, znacząco oddziałujący na poglądy Brytyjczyków.

Zatrudnienie Polaków w Wielkiej Brytanii 

Z uwagi na stosunkową nowość informacji odnoszącej się do brexit'u, nie sposób przewidzieć jej długofalowych skutków oraz transformacji przepisów dotyczących zatrudnienia obywateli polskich w Wielkiej Brytanii. Jednym z najbardziej prawdopodobnych rozwiązań wydaje się zalegalizowanie pobytu w Anglii Polaków, którzy przebywają na jej terenie dłużej niż pięć lat - podobny scenariusz wynika z przepisów imigracyjnych Unii Europejskiej, które umożliwiają ubieganie się o prawo do stałego pobytu emigrantom, mieszkającym na terenie danego kraju dłużej niż pięć lat. 

Dużo trudniejsza sytuacja odnosi się do osób, których pobyt w Wielkiej Brytanii jest krótszy niż wspomniane pięć lat - najprawdopodobniej zostaną oni zobowiązani do uzyskania pozwolenia na pracę, jednak część z nich nie będzie w stanie go zdobyć i zostanie zmuszona do wyjechania z Anglii.

Praca w Anglii, jak również w innych rejonach Wielkiej Brytanii okazuje się więc stawać pod sporym znakiem zapytania - warto również zastanowić się nad pozostałymi konsekwencjami brexit'u na codzienne funkcjonowanie Polaków na wyspach brytyjskich.

Codzienność Polaków w nieprzyjaznej brytyjskiej rzeczywistości

Kilkanaście lat temu Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dla Polaków, potrzebując napływu fachowców oraz pracowników wyspecjalizowanych w kluczowych dziedzinach. Polacy zaczęli więc masowo wyjeżdżać do Anglii, popularna stała się również praca w Szkocji. Polskie pielęgniarki, opiekunowie osób starszych oraz kierowcy i profesjonalni inżynierowie zasilali brytyjski rynek zawodowy, zachęcani lepszymi warunkami pracy oraz jakością codziennego życia. Wyższe niż w kraju zarobki, większy komfort wykonywania zawodu oraz zasoby socjalne, oferowane przez Wielką Brytanię stały się kluczowymi aspektami, decydującymi o masowej emigracji Polaków, szczególnie do Anglii.

Wobec faktu, jakim jest podjęcie decyzji o wystąpieniu z Unii Europejskiej Polacy stają w obliczu świadomości bycia niechcianymi przez większość obywateli Wielkiej Brytanii - codzienne funkcjonowanie, któremu towarzyszy wiedza o nieprzyjaznym nastawieniu sąsiadów oraz coraz częściej pojawiające się nieprzyjemne sytuacje, związane ze słownymi uwagami i zaczepkami Brytyjczyków wydają się skłaniać Polaków do opuszczenia tego kraju. 

Reasumując podane powyżej informacje warto zaznaczyć, że Wielka Brytania zobowiązana jest do opuszczenia Unii Europejskiej do 2019 roku - w tym czasie wyjaśni się więc sytuacja Polaków zatrudnianych na jej terenie oraz ich statystyczna liczba, której uda się utrzymać na brytyjskim rynku pracy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena