Obecnie nie ma przeszkód, aby pomocy prawnej udzielał magister nauk prawnych. W Warszawie i innych większych miastach znajdziemy kancelarie prowadzone przez prawników, którzy nie uzyskali tytułu adwokata. Czy z tego punktu widzenia warto jest zostać adwokatem? 

Data dodania: 2009-08-24

Wyświetleń: 5723

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co trzeba zrobić, aby dopisać sobie przed nazwiskiem magiczny tytuł adwokat? Pięc lat studiów magisterskich i pare lat aplikacji adwokackiej. Oczywiście na końcu studiów czeka nas egzamin magisterski. Na końcu aplikacji z kolei egzamin zawodowy. Ile lat może mieć najmłodszy adwokat - około 29. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem powinniśmy się uwinąć do .. 30. Są kraje, w których trwa to trochę krócej, zarówno na zachodzie jak i na wschodzie. W Polsce trwa to jednak dość długo. 

Po studiach prawniczych jesteśmy po prostu prawnikiem. Czy możemy świadczyć pomoc prawną? Nie ku temu prawnych przeszkód. W dużych miastach aż roi się od kancelarii prawniczych prowadzonych przez osoby, które skończyły wyższe studia prawnicze, natomiast nie są członkiem izby adwokackiej. Osoby takie udzielają porad prawnych oraz reprezentują czasem swoich klientów przed sądem.

Skoro zatem możemy świadczyć pomoc prawną z tytułem magistra nauk prawnych to czy warto ubiegać się o tytuł adwokata i ponosić związane z tym nakłady? Problem polega na tym, iż dla wielu osób adwokat jest z założenia osobą bardziej doświadczoną od prawnika takiego tytułu pozbawionego. Adwokatura jest instytucją o olbrzymiej tradycji i marce. Co więcej zakres spraw, w jakich może występować adwokat jest nieograniczony: są to sprawy karne, rodzinne, gospodarcze itd. Osoby z wykształceniem prawniczym mogą w zasadzie występować w sądzie tylko w sprawach o charakterze cywilnym, gospodarczym. 

Oczywiście bycie członkiem Izby Adwokackiej wiąże się też z pewnymi obowiązkami. Adwokaci są np. zobowiązania do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Mają obowiązek ciągłego kształcenia. Obowiązki te nie ciążą formalnie na kimś, kto udziela porad prawnych jako magister prawa.

Jednak obecnie w Polsce osób z wykształceniem prawniczym wyższym jest bardzo dużo. Robiąc aplikację adwokackę i zostając ostatecznie adwokatem mamy szansę nieco się wyróżnić. Chociaż oczywiście również wtedy będziemy musieli zastanowić się, jak wyróżnić się spośród .... innych adwokatów

Licencja: Creative Commons
3 Ocena