Wiele osób nawet nie posiada wiedzy , nie chce , czy często sytuacja powoduje iż nie myśli się o tym, żeby zweryfikować prawdziwość banknotu. Naturalną rzeczą jest to , że...

Data dodania: 2009-07-24

Wyświetleń: 18588

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak podrobić polskie banknoty ?

„Uczniowie fałszowali pieniądze-Nawet 25 lat więzienia grozi kilku uczniom szkoły zawodowej w Turku za fałszowanie pieniędzy i wprowadzanie ich do obiegu. Policjanci z Turku przez kilka tygodni tropili młodych fałszerzy. W ich ręce wpadł także sprzęt, którego podejrzani używali do drukowania fałszywek.”

Taką wiadomość można chociażby przeczytać na głównej stronie policji , z której pochodzi cytowany przykład.

W dobie postępu technicznego – sprzęt jakim dysponują fałszerze jest coraz lepszy , dostępny dla każdego i trudniej jest zidentyfikować podrobione pieniądze. Jak często sprawdzasz czy pieniądze które dostajesz w banku , w hipermarkecie , czy w innym punkcie usługowym są prawdziwe? Czy posiadasz w swoim portfelu prawdziwe pieniądze ?. Więcej...

Wiele osób nawet nie posiada wiedzy , nie chce , czy często sytuacja powoduje iż nie myśli się o tym, żeby zweryfikować prawdziwość banknotu. Naturalną rzeczą jest to , że ilość podrobionych pieniędzy w obiegu jest znikoma- ale należy pamiętać , że podrobiony pieniądz nie jest już naszą własnością i należałoby go odnieść na policję. Mało tego, zapewne wiele osób, mając świadomość iż posiada „ lewy „ pieniądz ponownie wprowadzi go w obieg gdzieś w okolicznym kiosku , nie wiedząc iż w takim momencie podlega pod kodeks karny( paragraf o wprowadzaniu do obiegu fałszywych pieniędzy).

Z prawa :

1. ART.310 paragraf 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej(...), podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.
2. paragraf 2 Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w paragrafie 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.(...).


Jak uchronić się przed fałszywymi pieniędzmi oraz jakie najczęściej nominały są fałszowane?

Czy jako fałszerz wolałbyś podrobić nominał najwyższy 200 PLN czy 10 pln?- Wbrew wszystkim oczekiwaniom i jak widać z obserwacji większość z nas nie sprawdza oryginalności pieniędzy z różnych powodów. Ci jednak co sprawdzają to zazwyczaj zawieszają „ oko” na najwyższych nominałach , czyli 200 zł- dlaczego? Boimy się stracić 200 PLN, a wolimy przymknąć oko na stratę 10 PLN- dość oczywiste- ale jeśli stracisz 100 banknotów po 10 PLN?- jak to będzie bolało? W końcu to tylko 10 PLN.


Przy fałszowaniu wysokich nominałów jest większe ryzyko dla fałszerza , ze banknot ze względu na swoją wartość zostanie szybciej przez kogoś sprawdzony, i istnieje dla niego większe ryzyko niż wprowadzi na rynek do obiegu niższe nominały. Przy nominałach 10, 20 zł nikt nie identyfikuję, nie sprawdza , nawet nie podnosi banknotu żeby sprawdzić czy jest znak wodny- w końcu to mała strata, tak jak pisałem.


Kupując zakupy w sklepie przy dużej ilości klientów- kasjerzy nawet nie identyfikują banknotów- przez co jest to najczęściej wykorzystywane miejsce przez fałszerzy, tak samo jak różnego rodzaju place handlowe czy targowiska. Pobierając pieniądze w banku też nie sprawdzamy autentyczności pieniędzy, bo wierzymy że w banku takie zjawiska jak fałszywe pieniądze to fikcja , a jednak i w takich miejscach się mogą pojawić.


Oczywiście można powiedzieć że nie ma czasu na sprawdzanie każdego banknotu przy dużej ilości pieniędzy , ale opiszę jak sprawdzać pieniądze, zmniejszyć ryzyko metodami które po części mogą nam pomóc, tak żeby odrzucić te pieniądze które na pierwszy rzut oka mogą być fałszywe.


Na pewno jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest posługiwanie się pieniędzmi bezgotówkowo- karta, konto internetowe-oczywiście w tych pomocach codziennych też występują problemy z ich podrabianiem, włamywaniem się na konta ale o tym innym razem.


W 100% nigdy nie będziemy mieć pewności , że dany banknot jest fałszywy po naszych oględzinach – ponieważ niektóre metody wymagają specjalistycznego sprzętu oraz fachowców – którzy zazwyczaj są w odpowiedniej jednostce, takich jak Narodowy Bank Polski.


Metody i zdjęcia odnośnie identyfikacji pieniędzy zostały przedstawione na mojej stronie MyBankier.com, ze względu na dużą ilość treści.
Zapraszam – Paweł z MyBankier.com

Licencja: Creative Commons
4 Ocena