Największym problemem pisania pracy mgr na ostatni dzwonek jest brak gruntownej wiedzy jak to robić, aby pisanie pracy mgr czy licencjatu nie było bolesne. Jak to wszystko sprawnie zorganizować?

Data dodania: 2012-03-05

Wyświetleń: 2016

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku zanim przystąpisz do pisania swojej pracy magisterskiej zwróć szczególną uwagę na tytuł swojej pracy i dogłębnie przeanalizuj problematykę , którą pragniesz poruszyć. Wybór problematyki zależy od bardzo wielu czynników, między innymi zainteresowań osoby wykonującej tę pracę, dostępności określonego problemu, a przede wszystkim od osoby kompetentnej i obeznanej w zakresie tejże tematyki. Taka osoba określana jest mianem promotora. To właśnie ona powinna posiadać dość dużą wiedzę z zakresu poruszanej przez nas tematyki. Gdy zdecydujesz się wybrać tematykę, która składa się jednocześnie na Twoje osobiste zainteresowania pisanie pracy magisterskiej stanie się prawdziwą przyjemnością i przestaniesz traktować je jak obowiązek, który należy najszybciej wykonać.

Nie śpiesz się z pisaniem

 Przede wszystkim nie warto śpieszyć się z pisaniem. Wiadomo, że czas jest na wagę złota, ale szybkie pisanie może odbić się niekorzystnie na jakości tejże pracy. Jeśli natomiast nadal wahasz się w wyborze określonego tematu, który będziesz poruszał w swojej pracy mgr możesz zapytać swoich przyjaciół, jaką problematykę oni zdecydowali się zawrzeć w swoich dokumentach. Dzięki temu rozeznaniu, możesz uniknąć powtórki istniejącego już tematu, a także wybrać coś odpowiedniego dla siebie, co jednocześnie będzie Cię interesować i sprawi, że dowiesz się czegoś więcej. .

Co na to promotor

Warto przede wszystkim ustalić swojego promotora, który wprowadzi nas w problematykę naszej pracy. Jest to nie tylko sporym ułatwieniem dla studenta piszącego pracę magisterską, ale jednocześnie owa osoba pomoże nam w wyborze prawidłowej literatury i utworzeniu zarysu konspektu. Po drugie, powinniśmy skupić się na określeniu dostępności. Jeśli piszemy pracę na temat, który jest związany z pracą zawodową osoby nam bliskiej i wiąże się z wykonywanym przez nią zawodem - warto zwrócić się o pomoc. Może to nie tylko ułatwić nam pisanie pracy magisterskiej, ale przede wszystkim wpłynie na jej atrakcyjność. Podczas pisania pracy magisterskiej warto zwrócić szczególną uwagę na realne możliwości, którymi możemy się posłużyć w jej wykonaniu. Warto pamiętać, że pisanie pracy magisterskiej jest sprawdzeniem naszych umiejętności i wiedzy jakie zdobyliśmy na studiach. Należy więc wykazać się nimi w stopniu jak najlepszym i w pełni wykorzystać je na swoją korzyść. Przede wszystkim powinniśmy wszelkie dobre plany umieć wykorzystać w praktyce. .

Na czym się skupić i na co nie tracić czasu

Umiejętność działania pod presją czasu jest tu niezwykle ważna, gdyż pozwala na zaoszczędzenie czasu, który w gruncie rzeczy możemy przeznaczyć na dalszą część pisania pracy magisterskiej. Warto skupić się na tytule, który powinien precyzyjnie określać to co umieściliśmy w naszej pracy. Nie tylko powinien być przejrzysty i czytelny, ale przede wszystkim dobrze przemyślany. Tytuł zwykle powinien być krótki. Nie warto tutaj rozwodzić się na określony temat, bowiem miejsce analizowania problematyki znajduje się w treści pracy magisterskiej. Przede wszystkim należy unikać pojęć niejednoznacznych, w których możemy się nieco pogubić. Należy także zastanowić się czy tytuł naszej pracy magisterskiej nie jest zbyt ogólny..

Skąd wziąć literaturę

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór prawidłowej literatury, która składa się na bibliografię w naszej pracy magisterskiej. Przede wszystkim powinna być dobrana bardzo starannie. Jeśli masz wątpliwości lub problemy z którymi sobie nie radzisz, możesz udać się do wykładowcy, który posiada dość dużą wiedzę z zakresu wybranej przez Ciebie tematyki. Pomocną dłonią może okazać się Twój promotor. Powinien on znać wybrane przez Ciebie zagadnienia i pomóc CI je opracować. Warto zastanowić się nad charakterem naszej pracy magisterskiej : czy ma być to praca kładąca nacisk na określone badania czy raczej będzie to praca pełna opisów i hipotez. Bardzo ważnym krokiem na drodze utworzenia pełnej pracy magisterskiej jest jej umiejętne rozplanowanie. Bardzo ważnym elementem Twojej pracy magisterskiej jest  konspekt. Rozjaśni on nie tylko myśli, ale przede wszystkim stanie się sprzymierzeńcem w jej tworzeniu. Powinien uporządkować Twoje wiadomości i być przejrzysty, gdyż reprezentuje plan, czyli punkt odniesienia do Twojej pracy. Możesz go także przedstawić promotorowi. Jeśli konspekt okaże się słaby naniesie on stosowne poprawki. Dzięki temu promotor ma możliwość poznania wizji Twojej pracy. Konspekt przede wszystkim powinien składać się z imienia i nazwiska studenta, Nagłówku pracy magisterskiej, krótkiego tytułu, elementów składających się na konspekt a także z bibliografii, która pełni tutaj rolę kluczową. Na elementy pracy magisterskiej składają się przede wszystkim : tytuł pracy, problem badawczy, przedmiot badania, cele badawcze, paradygmat, założenia teoretyczne, metody, hipotezy badawcze, plan pracy, harmonogram i literatura określana także jako bibliografia. Konspekt pracy magisterskiej należy dostosować do własnych potrzeb. Pisząc pracę magisterską można skorzystać z układu treści, który może bardzo ułatwić nam organizację pracy. Układ zwykle jest dowolny. Pisanie pracy może być przyjemne i na wysokim poziomie, wszystko zależy od ciebie.

Pozdrawiam Paweł

Licencja: Creative Commons
0 Ocena