Dotacje unijne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników. Dzięki nim, można pozyskać środki, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarstwa rolnego. Programy unijne skierowane są do konkretnej grupy osób. 

Data dodania: 2019-03-26

Wyświetleń: 1016

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dotacje unijne dla rolnictwa w 2019

W przypadku rolnictwa (i nie tylko) dotacje mają min. za zadanie wyrównanie szans na rozwój przedsiębiorstw z różnych regionów kraju. W województwach, w których np. rolnictwo jest na niższym poziomie tworzone są specjalne programy mające na celu ich wsparcie i pomoc w rozwoju. Uzyskanie dotacji nie jest jednak czymś prostym i z każdym rokiem wymagania coraz wyższe. Należy spełnić szereg rygorystycznych wymogów stawianych przez instytucje przyznające dotacje.

Dotacje na rozwój gospodarstwa

W roku 2019 przewidziano kilkanaście różnych programów wspierających rozwój przedsiębiorstw rolnych. Warto także wspomnieć o dotacjach przeznaczonych na restrukturyzację gospodarstw. Przez trzy pierwsze miesiące roku prowadzony był nabór na takie operacje, jak dotacja na OSN, restrukturyzacja małych gospodarstw bez ASF (druga tura w maju), modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze a, b i c, inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. W kolejnych miesiącach będą przeprowadzane nabory na tworzenie grup producentów i organizacji producentów, premię dla młodego rolnika, restrukturyzację małych gospodarstw, dotacje dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej, a także inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. 

Pozostałe dotacje rolnicze


Wśród programów unijnych królują te, które wspierają rozwój gospodarstw rolnych. Warto jednak wspomnieć o pozostałych możliwościach. W roku 2019 duży nacisk został położony na przedsiębiorczość obszarów wiejskich. W styczniu przeprowadzony został nabór na wsparcie finansowe związane z przetwórstwem i marketingiem produktów rolnych. W kolejnych miesiącach można składać wnioski na m.in. premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (w strefie ASF), premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (poza strefą ASF), rozwój usług rolniczych.
Szczególną uwagę warto zwrócić na dopłaty obszarowe z PROW. Można tutaj wyróżnić takie programy, jak: zalesienie i tworzenie terenów zielonych (premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa), działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, rolnictwo ekologiczne, płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW), inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. 

Alternatywa dla dotacji


Może zdarzyć się tak, że nie uda nam się otrzymać dotacji. Lista chętnych jest bardzo długa, a sprawy formalne mogą ciągnąć się miesiącami. Dotacje nie są więc dobrą opcją, jeśli potrzebujemy gotówki "na już". Warto wiedzieć o istnieniu kredytu z gwarancją w ramach programu COSME (https://agrofundusz.pl/kredyt-z-gwarancja-cosme/). Kredyt z gwarancją COSME daje nie tylko wysoką elastyczność, a także bezpieczeństwo. Nie jest on tak restrykcyjny, jak tradycyjne kredyty rolnicze. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że jesteśmy zabezpieczeni na wypadek opóźniania w spłacie. Gwarant, czyli Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych pokryje spłatę zobowiązania, które objęte jest zabezpieczenie. Dzięki temu jest to kredyt rolniczy, który niesie za sobą mniejsze ryzyko utraty płynności finansowej. Chroni nas od przed konsekwencjami, które mogłyby wyniknąć z braku terminowej spłaty. Kredyt dla rolników z gwarancją daje możliwość uzyskania kredytu do 550 000 zł na dowolny cel na okres do 12 lat kredytowania. Prowizja za udzielenie kredytu z gwarancją w ramach programu COSME zaczyna się od 0%. Dużym atutem jest brak konieczności zastawiania własnego majątku. Kredyt z gwarancja w ramach programu COSME to doskonała alternatywa dla rolników, którzy wyczerpali limity pomocy de minimis lub nie chcą z niej skorzystać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena