Porozmawiaj z zarządcą
Zaległości w płaceniu czynszu mogą pozbawić Cie prawa do lokalu. Nie czekaj więc aż się zadłużysz, działaj. Umów się na rozmowę z zarządcą wspólnoty lub przedstawicielem spółdzielni mieszkaniowej.
Wystąp o dodatek mieszkaniowy
Osoby o niskich dochodach mają szansę na dodatek mieszkaniowy z gminy. Mogą go otrzymać, gdy dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 125% najniższej emerytury.
Dla samotnych dochód nie może być wyższy niż 175%.
Ustalając go, bierzesz pod uwagę średnią z ostatnich 3 miesięcy.
Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, oprócz kryteriów dochodowych, musisz spełnić jeszcze inne warunki. O dofinansowanie do czynszu możesz się starać tylko wtedy, gdy posiadasz tytuł prawny do lokalu, czy jesteś:
- członkiem spółdzielni mieszkaniowej;
- właścicielem lokalu lub budynku, w którym mieszkasz;
- najemcą albo podnajemcą mieszkania.
Prawo do dodatku mieszkaniowego zależy też od wielkości lokalu. Bierze się pod uwagę tzw. normatywną powierzchnię mieszkania. Wynosi ona:
- 40 m2 dla 2 osób;
- 45 m2 dla 3;
- 55 m2 dla 4;
- dla kolejnych powierzchnia normatywna zwiększa się o 5 m2 dla każdej osoby.
Jak się starać o dodatek mieszkaniowy?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy złóż w gminie, a dokładniej w gminnym ośrodku pomocy społecznej. Musisz wypełnić formularz o przyznanie dofinansowania i formularz o dochodach.
Z pierwszym idź do administratora budynku, aby potwierdził zawarte w nim dane, m.in.: adres, tytuł prawny do zajmowanego lokalu, wysokość czynszu.
Wysokość dofinansowania do czynszu
Gmina sfinansuje część czynszu - do 70%. Przy obliczeniu wysokości dofinansowania weźmie pod uwagę wydatki na mieszkanie, czyli m.in. czynsz, opłaty za wodę, energię.
Od sumy tych kwot odejmie określony procent dochodów:
- 15% w przypadku gospodarstwa jednoosobowego;
- 12% dla 2-4 domowników;
- 10% dla 5 i więcej.
Uwaga! Gospodarstwo domowe tworzą osoby stale mieszkające razem, nie tylko rodzina.
Gdy gmina odmówi dodatku mieszkaniowego
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony odmownie lub przyznane dofinansowanie jest Twoim zdaniem za małe, możesz się odwołać. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji.
Odwołanie należy złożyć w wydziale, który wydal decyzję. W ciągu 7 dni kierownik może ją zmienić lub przesłać odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.