Pracodawca, wręczając Ci wypowiedzenie umowy o pracę, nie może zrobić tego w sposób dowolny. Musi zachować przewidziany prawem termin wypowiedzenia (chyba że jest to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia). Daje Ci to pewność, że zostaniesz z dnia na dzień bez pracy.

Data dodania: 2018-07-18

Wyświetleń: 1049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju zawartej z pracownikiem umowy i tego, przez jaki czas był on zatrudniony.

 

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę


Przy umowie o pracę na okres próbny wypowiedzenie wynosi:
 

  • 3 dni robocze (gdy nie przekracza ona 2 tygodni);
  • tydzień (przy umowie na czas dłuższy niż 2 tygodnie);
  • 2 tygodnie (gdy trwa ona 3 miesiące.


Umowa o pracę na czas określony ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta i w zasadzie nie może być wypowiedziana. Jest to dopuszczalne, gdy umowa o pracę została podpisana na dłużej niż 6 miesięcy, a ponadto strony zawarły w niej zastrzeżenie dopuszczające takie rozwiązanie.

Wówczas okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Uwaga! Na takich samych zasadach można wypowiedzieć umowę na zastępstwo, która jest rodzajem umowy o pracę na czas określony. W tym wypadku czas wypowiedzenia jest krótszy i wynosi 3 dni.

Przy umowie o pracę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od tego, ile czasu przepracowałeś u danego pracodawcy i wynosi:
 

  • 2 tygodnie (byłeś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy);
  •     miesiąc (byłeś zatrudniony co najmniej 6 miesięcy);
  • 3 miesiące (Twój staż pracy wynosi co najmniej 3 lata).


Przepisy dopuszczają możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia za zgodą obu stron.

Uwaga! Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, którą zawarto na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika, pracodawca może jednostronnie skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do miesiąca i w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
 

Forma wypowiedzenia umowy o pracę


Wypowiedzenie umowy o pracę powinno mieć formę pisemną i będzie skuteczne, gdy dojdzie do Ciebie w taki sposób, abyś mógł zapoznać się z jego treścią.

Uwaga! Odmowa przyjęcia wypowiedzenia nie wstrzymuje jego biegu.

Jeśli byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca musi wskazać w piśmie p konkretnie i szczegółowo - przyczynę wypowiedzenia (tak samo przy rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia). W treści wypowiedzenia musi być zawarte też pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy ze wskazaniem terminu oraz nazwy i adresu sądu.

Uwaga! Pracodawca może dać Ci wybór: rozwiązanie za porozumieniem stron lub wypowiedzenie. Przed podjęciem decyzji dobrze się zastanów, bo porozumienie stron oznacza w świetle prawa, ze oboje - Ty i pracodawca - postanowiliście zakończyć współpracę, a co za tym idzie, nie dostaniesz odprawy, ja to się dzieje przy wypowiedzeniu przez pracodawcę. Ponadto, nie będziesz miał prawa do zasiłku dla bezrobotnych w 7 dni po rejestracji w urzędzie pracy. Przy porozumieniu stron otrzymasz go dopiero po 90 dniach.
 

To Ci się należy na wypowiedzeniu


W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, pracownik ma określone uprawnienia.
 

Dni na poszukiwane pracy


W okresie wypowiedzenia umowy o pracę.  Masz prawo do pełnopłatnych dni na szukanie pracy, a ich liczba zależy od długości okresu wypowiedzenia. I tak przysługują Ci:
 

  • 2 dni wolne, gdy wypowiedzenie wynosi  dwa tygodnie lub miesiąc;
  • 3 dni, gdy masz 3 miesiące wypowiedzenia.


Uwaga! Nie dostaniesz dni wolnych, jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana za porozumieniem stron lub sam ją wypowiadasz.  To Ty musisz złożyć wniosek o wolne na poszukiwanie pracy, bo inaczej nie skorzystasz z tego uprawnienia.
 

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy


Gdy otrzymałeś wypowiedzenie, a masz jeszcze urlop wypoczynkowy, będziesz musiał go wykorzystać podczas wypowiedzenia, jeśli pracodawca Ci go udzieli.

Uwaga! Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy zostanie wypłacony Ci wtedy, gdy z jakiś powodów nie mogłeś wykorzystać urlopu. Pracodawca powinien go wypłacić w ostatnim dniu zatrudnienia. Za opóźnienia należą się odsetki karne.
 

Kiedy odprawa pieniężna?


Odprawa będzie Ci wypłacona, gdy spełnione będą łącznie dwa warunki:
 

  • przyczyna wypowiedzeniowa umowy o pracę leży po stronie pracodawcy;
  • pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.


Uwaga! Wysokość odprawy zależy od Twojego stażu pracy w tej firmie.

Masz prawo do:
 

  • jednomiesięcznej pensji - gdy pracowałeś krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznej - jeśli byłeś zatrudniony od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznej - jeżeli Twój staż pracy jest dłuższy niż 8 lat.

Odwołanie do sądu pracy


Jeśli uważasz, że wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione albo niezgodne z prawem, odwołaj się do sądu pracy.

Masz na to:
 

  • 7dni, gdy umowa o pracę została rozwiązana za wypowiedzeniem;
  • 14 dni, gdy zwolniono Cię dyscyplinarnie.


W pozwie możesz żądać:
 

  • uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo domagać się przywrócenia do pracy - gdy umowa wygasła.


Jeżeli sad zgodzi się z Twoimi zastrzeżeniami, wrócisz do pracy. Będziesz miał prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące (miesiąc, gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące).

Uwaga! Gdy umowa o pracę została rozwiązana pracownikiem będącym pod ochroną emerytalną lub pracownicą w ciąży albo na urlopie macierzyńskim - wynagrodzenie przysługuje przez cały czas pozostawania bez pracy.

Może się zdarzyć, że przyznając Ci rację, sąd uzna Twoje żądania za niemożliwe do spełnienia. Wówczas zasądzi na Twoją rzecz odszkodowanie od pracodawcy, które przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena