Jakie przepisy najczęściej są łamane przy podpisywaniu umów o pracę?
Pierwszy grzech pracodawców dotyczy wręczania pracownikowi umowy na piśmie, opisującej warunki zatrudnienia.
Uwaga! Pracodawca powinien ją wręczyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, a zdarza się (najczyściej przy zawieraniu umowy o pracę na okres próbny), że pracownik nie otrzymuje żadnego dokumentu, a potem pracodawca - np. po dwóch tygodniach - stwierdza, ze ktoś się nie sprawdził i nie wypłaca pieniędzy za przepracowany czas.
W przypadku pracowników zatrudnionych bez umowy (na czarno), pracodawcy często tłumaczą w razie kontroli, że właśnie dziś zaczęli oni pracę i dlatego jeszcze nie mają podpisanej umowy.
Uwaga! Brak potwierdzenia na piśmie umowy o pracę zawartej z pracownikiem jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł (podstawa prawna: art. 281 Kodeksu pracy).
Klauzule niedozwolone w umowach o pracę
W umowach o pracę pojawiają się klauzulę niedozwolone.
Uwaga! Nie wiąże one pracownika nawet jeśli podpisem wyraził na nie zgodę.
Do takich niedozwolonych klauzul zalicza się stwierdzenie, że i pracodawca i pracownik mają prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron bez żadnego uzasadnienia.
Uwaga! Taki zapis w umowie o pracę jest nieważny, bo przy umowach zawartych na czas nieokreślony obowiązkiem pracodawcy jest przedstawienie powodu wręczenia wypowiedzenia.
Łamane jest też prawo pracownika do okresu wypowiedzenia. W niektórych przypadkach pracodawca może skrócić ten okres, ale wtedy powinien wypłacić odszkodowanie stanowiące równowartość utraconej pensji.
Uwaga! Pracownik bez żadnych obaw powinien się tego domagać. Został zwolniony i pracodawca nie nad nim żadnej władzy.
To jest zakazane
Klauzulę w umowach o pracę, które ograniczają prawa wynikające z Kodeksu pracy są nieważne.
1. Art. 81 Kodeksu pracy mówi: że firma ma obowiązek zapłacić na czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy a przyczyna, która uniemożliwia wykonywanie pracy, leży po stronie pracodawcy.
Uwaga! Zapis, w którym pracownik godzi się na brak wynagrodzenia za czas przestoju jest niezgodny z prawem.
2. Pracodawcy nie mogą zmuszać pracowników do wyrażania zgody do dokonywania potrąceń z pensji bez ich wiedzy. Taki niedozwolony zapis jest stosowany jako zabezpieczenie majątku firmy.