Dynia w kuchni-potrawy obiadowe
Sposobów wykorzystania dyni w kuchni jest naprawdę wiele. Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na to, co zrobić z dyni jest zupa. W tym celu należy obrać dynię ze skóry i pozbyć się nasion, po czym pokroić ją w kostki. Zupę przygotowujemy na bulionie warzywnym, którym zalewamy dynię i ziemniaki smażone wraz z pomidorami i cebulkę na oliwie.
Bardzo fajnym pomysłem na wykorzystanie dyni w kuchni są placki. Przygotowanie jest bardzo proste i przypomina robienie placków ziemniaczanych. Dynię wraz z marchewką i cebulą należy zmielić w blenderze, do masy dodać odrobinę mąki ziemniaczanej i przyprawy. Masę smażymy na patelni w niewielkiej ilości oleju.
Dynia na słodko? Strzał w dziesiątkę!
A może coś słodkiego? Sernik dyniowy to potrawa, którą zaszokujemy gości. Przygotowuje się go z odpowiednio pieczonej dyni, którą następnie dokładnie blendujemy dodając skórkę pomarańczową i zmielony twaróg. Masę miksujemy ponownie dodając jajka, mąkę, cukier, cukier waniliowy i budyń w proszku. W ten sposób otrzymujemy masę dyniową na sernik. Dalej postępujemy jak w przypadku sernika tradycyjnego.
Dynia poza kuchnią - może w łazience?
Bogaty skład dyni w witaminy i minerały, sprawia, że idealnie nadaje się ona nie tylko w kuchni, ale również jako środek na domowe kosmetyki. Jest to możliwe dzięki zawartości selenu, błonnika, żelaza oraz witamin A,E,C,B1,B2,PP, które wykazują bardzo silne działanie regenerujące i pielęgnujące skórę. Żeby przygotować maseczkę na twarz, należy zblendować dynię wraz z połową jabłka, po czym dodajemy łyżkę miodu i mleka i mieszamy. Maseczkę należy nałożyć na ok. 15 minut. Z dyni można zrobić również domową odżywkę do włosów. Kawałki dyni mieszamy ze szklanką purée i dodajemy 2 łyżki miodu. Odżywkę nakładamy na suche włosy i zakładamy czepek, trzymamy przez 15 minut. Taki zabieg przyczynia się do regeneracji skóry głowy, nawilżenia włosów i wzmocnienia cebulek.