Wieczorne wyjście do kina bez przekąski w trakcie seansu? Nierealne! Pośród miłośników srebrnego ekranu popcorn jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia sali kinowej. Zwykle kupujemy go tuż przed wejściem, wprost z maszyny do popcornu, w wielkich kartonowych kubełkach, okraszonego tłuszczem lub solą.

Data dodania: 2012-05-31

Wyświetleń: 2366

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowe jedzenie nie musi być niesmaczne i ograniczać się do surowych warzyw

Odpowiednio przemyślana dieta i gastronomiczny reżim pozwolą zachować w menu nawet takie pozornie niezdrowe przekąski, jak prażona kukurydza. Kupując popcorn, należy zwrócić uwagę, czy maszyna do popcornu, w jakiej został wyprodukowany, działa przy małej ilości tłuszczu. Warto wspomnieć, iż ulubiony dodatek: sól jest również zbędny - warto czasem spróbować naturalnego smaku prażonej kukurydzy.

Urządzenia gastronomiczne, w jakich powstaje przekąska, są również istotne: powinny być zadbane i solidne, w żadnym wypadku nie mogą budzić wątpliwości co do stopnia wysmażenia kukurydzianych ziaren. Dopiero taka maszyna do popcornu, która pracuje bez chemicznych dodatków i jedynie przy udziale samej tylko temperatury tworzy puszyste płatki – jest godna zaufania. Zwróćmy uwagę, iż przemysł gastronomiczny tego typu jest skierowany głównie dla najmłodszych, i to ich zdrowie może zostać narażone, jeśli wybierzemy posiłek przygotowany przez przestarzałe maszyny do popcornu. A wpływy dla zdrowia mogą być jak najbardziej pozytywne: świeży popcorn ma niemal tyle samo przeciwutleniaczy, co świeże owoce, wobec tego jego spożycie wpływa na ograniczenie ilości szkodliwych wolnych rodników. Zadbajmy więc o to, aby kupowana przekąska pochodziła z nowoczesnej maszyny do popcornu. Jeśli jej obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, zyskujemy pewność, że do żywności nie dostało się nic, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu. Ze względu na to, że konserwacja takiej maszyny do popcornu jest również stosunkowo nietrudna, nie trzeba ryzykować kontaktu z pokładami starego brudu, pominiętego przez niedokładnego kucharza podczas czyszczenia.

Zdrowy jest również sposób przygotowania, niewymagający użycia głębokiego oleju, ani kontaktu z gorącą wodą, która mogłaby wypłukać składniki odżywcze. Maszyna do popcornu sprawia, że wszystkie cenne mikroelementy pozostają zamknięte w ziarnach, które tak chętnie spożywamy. Popcorn co prawda można przyrządzić samemu, jednak o wiele bardziej smaczny jest taki świeżo wydobyty z maszyny do popcornu. Tym bardziej, że jej przezroczysta obudowa pozwala na podglądanie procesu „wybuchania” ziaren kukurydzy. Tak nowatorsko zaprojektowany sprzęt gastronomiczny to gratka dla każdego łasucha. Maszyna do popcornu to więc prosty sposób na smaczną, zdrową, pobudzającą wyobraźnię przekąskę.

Czy jedząc najzwyklejszą prażoną kukurydzę, możemy uchronić się przed rakiem?

Otóż tak. Okazuje się, że ze względu na bogactwo błonnika, niewielka porcja popcornu zawiera tyle samo cennych składników, co brązowy ryż. Ten sam błonnik wpływa na ograniczenie ochoty na słodycze: marzy Ci się tucząca czekolada?

Lepiej zjedz popcorn – równie pyszny, a przy tym wiele zdrowszy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena